W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

37. rocznica tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze - jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"

08.02.2021

W niedzielę, 7 lutego minęła 37. rocznica tragicznej śmierci Piotra Bartoszcze. Z tej okazji, w Inowrocławiu i Radłówku odbyły się uroczystości upamiętniające jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Uczestniczyli w nich m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski i wicewojewoda Józef Ramlau.

obelisk, wicewojewoda Józef Ramlau

Uroczystości rozpoczęty się Mszą św. w intencji śp. Piotra Bartoszcze. Następnie, na dziedzińcu muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę „O wieś wolną, niezależną, samorządną”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Delegacje złożyły także wiązanki kwiatów na cmentarzu parafii Świętego Józefa w Inowrocławiu oraz w Radłówku przy obelisku, w miejscu mordu Piotra Bartoszcze.

Piotr Bartoszcze zaginął między 7 a 8 lutego 1984 r. podczas rozwożenia podziemnych wydawnictw. Był współtwórcą NSZZ "Solidarność Chłopska". W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumienia bydgoskiego z władzami PRL, w wyniku którego zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Został internowany w stanie wojennym wraz z bratem Romanem we wrześniu 1982, więziony w ZK Włocławku-Mielęcinie. W sprawie śmierci Piotra Bartoszcze śledztwo prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. 12 września 2016 roku pion śledczy IPN, po dokonaniu ponownej analizy sprawy, podjął decyzję o wznowieniu postępowania. W opinii, jaką dysponują prokuratorzy IPN, do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, co wskazuje na zabójstwo Piotra Bartoszcze.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}