W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

42. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981

14.03.2023

W niedzielę 19 marca w Bydgoszczy obchodzić będziemy 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Dziś odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca obchody, które Patronatem Honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Grafika z planem obchodów

Organizatoremi obchodów są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz i Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

W niedzielę 19 marca obchodzić będziemy 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, tak bardzo ważnych dla ruchu Solidarności w całej Polsce. Cieszę się, że po raz kolejny organizujemy je wspólnym wysiłkiem wielu organizacji i urzędów. To wyraz naszej solidarności z osobami, które były w te wydarzenia zaangażowane

– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski powiedział, że z perspektywy historycznej wydarzenia marcowe były jednym z najważniejszych przystanków polskiej drogi do odzyskania pełnej niepodległości.

Dlatego czcimy bohaterów tamtych wydarzeń i uważamy, że w tamtych wydarzeniach należy szukać legendy i mitu założycielskiego niepodległego regionu. Trzeba pamiętać o tej rocznicy wydarzeń. To była jedna z ważniejszych cegieł, która wypadła z muru totalitarnego państwa

– dodał.

Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz podkreślił, że od tego trudnego czasu i wydarzeń minęły już 42 lata.

Wielu z Was nie było jeszcze na świecie. To chłopi zapoczątkowali walkę o niepodległość, zmianę systemu i szacunek do człowieka. Przypominajmy, że mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi i miast, robotnicy i chłopi stanęli wspólnie i wtedy ponownie odrodziła się Solidarność

– powiedział.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak zwrócił uwagę, że to właśnie w sali, obok której odbywała się konferencja, miała miejsce siłowa ingerencja Służby Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy ZOMO.

Solidarność pokazała wówczas przy strajku ostrzegawczym nie tylko ówczesnemu rządowi, ale też i światu, że jest potężną siłą, która może zmienić świat. Mamy nadzieję, że młode pokolenie będzie pamiętało wysiłek tych wszystkich ludzi, którzy wówczas walczyli o wolną i niepodległą Polskę

– dodał.

Naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska poinformowała, że tegorocznym wydarzeniom towarzyszyła będzie przygotowana przez IPN wystawa pt. „Tu rodziła się zielona Solidarność”.

Wystawa przedstawia walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi, ale przede wszystkim walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych

– mówiła.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 r. przy ulicy Dworcowej. Plan obchodów znajduje się na poniższej grafice. 

plan obchodów

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}