W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej i o budowie szpitala tymczasowego w Ciechocinku

12.11.2020

O aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim oraz o pracach trwających w tworzącym się szpitalu tymczasowym w Ciechocinku rozmawiali dzisiaj z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku - Jerzy Kowalik.

Przy mikrofonie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w maseczce

Na początku konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił aktualną sytuację epidemiczną na terenie województwa.

- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy 1083 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Ostatnie cztery dni, to pewna stabilizacja na poziomie ok. 1000 przypadków w całym naszym regionie. To cieszy, ponieważ wcześniej przez kilka dni ta liczba dochodziła do 2000. Teraz sytuacja się stabilizuje, jest wprawdzie daleka od oczekiwanej, ale ta tendencja, która się zaznaczyła, jest bardzo istotna i mam nadzieję, że kolejne wyniki będą dla nas coraz bardziej korzystne - mówił wojewoda. - Spadek liczby zakażeń jest efektem wprowadzonych obostrzeń, ale także coraz bardziej odpowiedzialnego podejścia społeczeństwa, które widząc w swoim najbliższym otoczeniu przypadki zachorowań, przekonało się, że jest to bardzo groźna choroba i stosuje się do zaleceń - dodał.

Przedstawiciel rządu w województwie poinformował także, że do tej pory w województwie wykonano ponad 310 tys. testów na obecność koronawirusa.

- W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców testujemy prawie najwięcej w Polsce. Dobrze przygotowaliśmy nasze laboratoria i dzisiaj mamy tego efekt. W ciągu ostatniej doby wykonaliśmy 3108 testów, ale średnio robimy ich ok. 5 tys. i to jest rzeczywiście dobry wynik - podkreślił wojewoda. – W województwie funkcjonuje 17 karetek wymazowych, które pobierają próby w terenie oraz 38 drive-thru dzięki czemu udało się rozładować kolejki przed tymi punktami - dodał.

Wojewoda poinformował także, że w tej chwili, na 2144 przygotowane miejsca, w kujawsko-pomorskich szpitalach przebywa 1027 osób z wynikiem pozytywnym na obecność koronawirusa. Wolnych pozostaje przeszło 1000 miejsc.

- Nie oznacza to, że możemy w tej chwili nagle przyjąć 1000 osób, ale że w wyniku uzgodnień ze szpitalami, te miejsca będą oddawane sukcesywnie w miarę potrzeb - tłumaczył wojewoda. - Zajęte są 102 respiratory, dostępnych jest 178 respiratorów - dodał.

W drugiej części spotkania z dziennikarzami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz pełnomocnik wojewody ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku - Jerzy Kowalik poinformowali o stopniu zaawansowania prac nad tworzeniem, powstającego w 22. Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku, szpitala tymczasowego.

- Szpitalem patronackim dla tego szpitala będzie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. Pan pełnomocnik codziennie jest w Ciechocinku i w stałym kontakcie z wszystkimi stronami tego przedsięwzięcia. Wszystkie umowy zostały już podpisane. Bardzo dziękuję za pracę pana pełnomocnika, ale i całego zespołu - podkreślił wojewoda.

Przedstawiciel rządu w województwie tłumaczył także przyczyny podjęcia decyzji o umiejscowieniu szpitala tymczasowego w Ciechocinku.

- Po pierwsze, mamy do czynienia z centralnym położeniem tego obiektu, ale też wykorzystujemy już istniejący potencjał. Uzdrowiska już od kilku tygodni nie funkcjonują, są puste. Liczymy na to, że dostępność kadry medycznej w Ciechocinku będzie przez to większa. Także koszty adaptacji są jak najbardziej optymalne, a inwestycję będzie można wykorzystać w przyszłości - mówił wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz poinformował również, że od dzisiaj, pod adresem: kujawskopomorskiszpital.pl  funkcjonuje strona internetowa, na której medycy, ale także przedstawiciele innych zawodów, mogą zgłaszać się na ochotnika do pracy w powstającym właśnie szpitalu tymczasowym.

Wojewoda zasygnalizował również temat rozbudowy szpitala w Radziejowie:

- Pan premier podjął ważną decyzję odnośnie rozbudowy szpitala w Radziejowie, z udziałem spółek Skarbu Państwa. O szczegółach tej inwestycji będziemy informować na odrębnej konferencji z udziałem tej spółki, która się w to zaangażuje oraz z udziałem władz powiatu - powiedział.

O kolejnych etapach powstawania szpitala mówił Jerzy Kowalik, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku.

- Oprócz Konsultantów Wojewódzkich w skład zespołu konsultacyjnego wchodzą osoby z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także przedstawiciele szpitala w Ciechocinku i 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy jako szpitala patronackiego. Docelowa liczba miejsc, którą planujemy w tym szpitalu to 250, w tym około 60 respiratorowych. Oprócz tego będziemy mieli jeszcze 80 łóżek w pełnym zaopatrzeniu tlenowym, zasilanym z magistrali tlenowej, pozostałe będą w miarę możliwości zasilane z butli tlenowych. W tej chwili, prace w szpitalu, koncentrują się na sali respiratorowej, gdzie na powierzchni około 620 mkw będą umieszczone łóżka z dostępem do respiratorów - mówił Jerzy Kowalik.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}