„Blue Deal” i gospodarka wodna w regionie
05.10.2023
W Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się konferencja pt. „Innowacyjne rozwiązania w gospodarce wodnej”, podczas której podsumowano dotychczasowe dokonania lokalnych partnerstw wodnych oraz omówiono możliwości unijnego programu „Blue Deal”.
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego intensywnie zajmuje się działaniami dotyczącymi gospodarki wodnej. Kilka lat temu we wszystkich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego powołane zostały lokalne partnerstwa wodne, a wojewoda Mikołaj Bogdanowicz stworzył Radę Partnerstw Wodnych, która koordynuje ich pracę w całym regionie.
Przedstawiciel rządu w terenie podkreślił, że skuteczne posunięcia w zakresie gospodarki wodnej wyróżniają kujawsko-pomorskie na tle innych województw. Dzięki wspólnym działaniom z Wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Ryszardem Zarudzkim została przygotowana strategia dla prawie każdego powiatu. Stanowimy pod tym względem wzór, który jest naśladowany w innych rejonach Polski.
Jesteśmy gotowi na to, żeby odpowiednio zagospodarować niemal każdy litr wody opadowej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ prawie co roku nasz region dotyka susza. W 2018 r. 40 tys. gospodarstw na Kujawach i Pomorzu szczególnie dotkliwie odczuło skutki niedoboru wody, niestety rok 2019 był pod tym względem podobny
– powiedział wojewoda.
Szef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrot przytoczył stwierdzenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który podczas spotkania z rolnikami podkreślił, że w przeciwieństwie do unijnego „Green Deal” – który pod wieloma względami należy zrewidować, program „Blue Deal” jest szansą, z której polskie rolnictwo powinno skorzystać.
Należy zrobić użytek ze środków europejskich, aby zapewnić zaopatrzenie w wodę na terenie Polski. Niezależnie od tego, integralną częścią programu Prawa i Sprawiedliwości jest program Woda dla Polski, który przewiduje podniesienie wskaźnika retencji z 7% do 20%. Przewiduje również, oprócz inwestycji w tzw. wielkie urządzenia wodne – jak np. próg wodny w Siarzewie, finansowanie małych urządzeń retencyjnych w gospodarstwach rolnych
– powiedział.
Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński zwrócił uwagę na szerokie spektrum, trwających już od wielu lat prac, mających przeciwdziałać suszy w naszym regionie. Zaznaczył, że dzięki efektywnej współpracy z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem działania te prowadzone są znacznie intensywniej i skuteczniej.
Konferencja odbyła się w ramach operacji pt. „Racjonalne gospodarowanie wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich” współfinansowanej ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Siec Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.