Bohaterowie godnie pochowani
27.09.2021
Ponad 70 lat – tyle czasu ofiary zbrodni komunistycznych czekały na godny pochówek. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w niedzielę 26 września w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Trumny ze szczątkami zmarłych pochowano na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.
Śp. st. sierż. Ludwik Augustyniak ps. „Cygan”, śp. st. sierż. Florian Dutkiewicz ps. „Jawor”, śp. por. Tadeusz Antoni Ośko ps. „Sęp”, Zbigniew Rostek ps. „Piotr” oraz nieznany żołnierz Armii Krajowej od teraz będą spoczywać w godnych warunkach.
Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, której przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.
Być może milczenie byłoby najstosowniejszym sposobem zachowania w obliczu tych trumien, ale chcemy przecież uczcić Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych. Patrzą na nas z tych portretów: śp. Tadeusz, Ludwik, Florian, Zbigniew i ten, którego tożsamości jeszcze nie znamy do końca. I tym udziałem w dzisiejszej uroczystości wyznajemy naszą wiarę, że Chrystus miłosierny za ich cierpienia przyjął ich w bramach raju
- powiedział ks. bp Wiesław Mering.
W trakcie uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odczytał listy, które do uczestników ceremonii pogrzebowych ofiar zbrodni komunistycznych w Bydgoszczy skierowali Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego ks. bp Józef Guzdek.
Marszałek Sejmu podkreśliła w liście, że uroczysty pochówek Żołnierzy Wyklętych, to nie tylko oddanie im należnej czci, lecz także zwycięstwo prawdy i sprawiedliwości, zarówno w historycznym, jak i głęboko ludzkim wymiarze. Z kolei Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na to, że upamiętnienie dokonań bohaterów antykomunistycznego podziemia i pamięć o ich losach, to nasz wspólny obowiązek.
Jesteśmy to winni ludziom, którzy swym życiem dali świadectwo autentycznego patriotyzmu
– napisał.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznaczył na początku swojego listu, że „prawda o heroizmie tych, którzy stawiali zbrojny opór komunizmowi, to fundament naszej tożsamości”. Nadmienił, że dziś, dzięki pracy Instytutu Pamięci Narodowej, poprzez te uroczystości pogrzebowe możemy oddać cześć Żołnierzom Wyklętym i pochować jako bohaterów Wolnej Polski.
Słowo do zebranych na uroczystościach pogrzebowych Żołnierzy Wyklętych w bydgoskiej Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo skierował także biskup polowy Wojska Polskiego.
Modlimy się w ich intencji, dziękując Bogu za ich życie, za niezłomną i wierną służbę Polsce. Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy włożyli wiele wysiłku i starań, aby przywrócić pamięć o bohaterach naszej wolności
– napisał ks. bp Józef Guzdek.
Bohaterowie podziemia antykomunistycznego pochowani zostali na nowej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.
Organizatorami pogrzebu państwowego ofiar zbrodni komunistycznych w Bydgoszczy byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Instytut Pamięci Narodowej oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.