W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działacze opozycji niepodległościowej uhonorowani

26.09.2019

Dzisiaj, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyży Wolności i Solidarności” działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, która odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Działacze opozycji niepodległościowej uhonorowani - Krzyże Wolności i Solidarności

- Dla mnie to ogromny zaszczyt, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości. Chciałbym pogratulować wszystkim odznaczonym i podziękować za Państwa postawę. Pamiętamy o Was, którzy stanęliście przeciw władzy komunistycznej i wykazaliście się wielkim bohaterstwem. Wiele osób straciło wówczas życie, było internowanych, przetrzymywanych w więzieniach, ich rodziny były prześladowane, poniżane… Dzięki Wam żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – mówił podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Dziękuję także tym organizacjom i osobom, które dbają by pamięć o naszych bohaterach przetrwała. Trzeba iść w te miejsca, gdzie leżą pomordowani nasi bohaterowie i tam zaprosić młodzież i dzieci, żeby zobaczyły w ilu miejscach byli w brutalny sposób mordowani nasi przodkowie – dodał przedstawiciel rządu.

Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował także Instytutowi Pamięci Narodowej za cztery lata owocnej współpracy, wręczając prezesowi tej instytucji Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za szczególny wkład w kreowanie polityki historycznej.

Odznaczenia,  w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało tego dnia 31 działaczy opozycji demokratycznej.

– Te trzy słowa. Krzyż, czyli fundament łacińskiej cywilizacji. Wolność, której Polacy nigdy nie dadzą sobie odebrać. I w końcu Solidarność, która stanowiła powrót do wartości Rzeczpospolitej. Rzeczpospolitej, która stworzyła parlamentaryzm, która wychowała kolejne pokolenia w umiłowaniu do wolności. Podczas II wojny światowej, później w okresie komunizmu próbowano wykoleić nas z tej drogi. Ale mimo ogromnej ofiary, wielkich strat, przyszła Solidarność i przyszło zwycięstwo – mówił prezes IPN – mówił podczas uroczystości Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

* * *

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Laureaci Nagrody Honorowej „Świadek Historii”

W gronie Laureatów Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii”  znaleźli się: Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Bydgoszcz, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Toruń, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz, Sebastian Bartkowski, Lesław Welker.

W poprzednich edycjach nagrodą zostali uhonorowani: Bolesław Karandyszowski, Roman Paweł Kotzbach, Mirosław Myśliński, Czesław Rzadkosz, Eugeniusz Siemaszko, Józef Żernicki, Zdzisław Cisowski, Jerzy Gadzinowski, Leokadia Majewicz, Józef Pintera, Piotr Rydel, Hanna Sowińska.

* * *

Nagroda „Świadek Historii” to wyróżnienie honorowe przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach kraju oraz osobom wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym.

 

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni wysłuchali koncertu okolicznościowego Bydgostia Accordion Trio.

Materiały

Linki do listy odznaczonych na stronie IPN

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}