W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DziałaMY dla bezpieczeństwa w Urzędzie Wojewódzkim

30.09.2024

DziałaMY dla bezpieczeństwa to pierwsze wydarzenie edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych zorganizowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy razem z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Maska

W ramach dzisiejszego spotkania zorganizowano warsztaty dla młodzieży, podczas których przekazano informacje przydatne w codziennym życiu, w przypadku nagłych sytuacji zagrażających życiu.

17 razy uczestniczyłam w transportach humanitarnych na terenie Ukrainy, podczas których przewoziliśmy rzeczy dla żołnierzy, cywili, medyków, szpitali, domów dziecka i schronisk dla zwierząt. Oprócz tej konkretnej, zamawianej pomocy, bo zawsze staramy się działać docelowo na konkretne zapotrzebowanie, na to co w danym momencie jest potrzebne, ale też zdarza się wieść niestandardowe rzeczy, podnoszące morale. Działania są różnorodne i dotyczą wielu obszarów.

- mówiła Justyna Gotowicz - wolontariuszka, która starała się przekazać, jak wygląda prawdziwy obraz wojny i pomocy humanitarnej.

Pani Grażyna Dziedzic, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, podziękowała Pani Justynie za wzruszające i pouczające wprowadzenie do spotkania oraz przywitała przybyłą młodzież:

Myślę, że wszyscy jesteśmy moralnie zobowiązani do tego, żeby być po prostu człowiekiem i pomagać innym. Również temu ma służyć dzisiejsze spotkanie. Nie tylko temu, żeby Was uwrażliwić, ale również po to abyście nabrali nowych umiejętności, bo za chwilę będziecie uczestniczyć w różnych warsztatach, które mają Was przygotować do nagłych sytuacji.

Ireneusz Nitkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, podziękował wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze spotkanie za przyłączenie się do akcji, a także przypomniał o znaczeniu weryfikowania rzetelności informacji:

Bardzo ważne jest dziś badanie rzetelności informacji, ponieważ w dobie portali internetowych pojawia się bardzo dużo fałszywych informacji. Wojna toczy się nie tylko w formie fizycznych działań, ale także w Internecie. Wy jesteście pokoleniem bardzo aktywnym w Internecie i zawsze, kiedy pojawia się wątpliwość, to zajrzyjcie na strony rządowe, urzędów wojewódzkich i samorządów, bo tam te informacje są rzetelne i potwierdzone.

Skierował on również prośbę do uczniów, w związku z rządową aplikacją Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB):

Komunikaty ostrzegawcze są także zamieszczane w aplikacji Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jakiś czas temu zorganizowana została akcja, podczas której wysyłane były fałszywe komunikaty w linkami. Pamiętajcie Alerty RCB nigdy nie zawierają linków. Informujcie o tym również osoby starsze. Jesteście pokoleniem, które z łatwością porusza się w Internecie i wiele rzeczy jest dla Was oczywiste, ale dla ludzi starszych osób niekoniecznie, dlatego bądźcie takim łącznikiem.

Podczas warsztatów dzięki 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczniowie mogli zapoznać się m. in. z różnymi rodzajami masek oraz nauczyć się jak spakować plecak ewakuacyjny. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przygotowało test wiedzy oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Policja sprawdziła wiedzę uczniów, a także zaprezentowała wyposażenie policjanta i umożliwiła sprawdzenie swoich możliwości w poruszaniu się w alkogoglach, natomiast ZHP przygotowało instruktaż radzenia sobie w trudnych, survivalowych warunkach. Stowarzyszenie MY TEŻ razem z uczniami przygotowało odblaskowe breloki.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}