W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziękując za odwagę i poświęcenie dla Ojczyzny

12.05.2021

Odsłonięciem tablicy upamiętniającej Strajk Chłopski w Inowrocławiu, umieszczonej na historycznym gmachu dawnego Banku Ludowego, rozpoczęto kujawsko-pomorskie obchody40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręcza przywódcy protestu w Inowrocławiu Mieczysławowi Wójcikowi Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

To właśnie w historycznym gmachu dawnego Banku Ludowego w Inowrocławiu, a w 1981roku siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 16 kwietnia chłopi rozpoczęli strajk, który w rezultacie doprowadził do powstania pierwszej legalnej organizacji związkowej rolników w krajach bloku wschodniego.

Tutejszy protest przyczynił się do wznowienia rozmów przez komisję rządową z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wśród strajkujących był Piotr Bartoszcze, później jeden z sygnatariuszy porozumienia bydgoskiego, które otworzyło drogę do rejestracji rolniczej „Solidarności”. Dziś wiemy, że Piotr oddał życie za sprawę chłopską, za Polskę, zamordowany w lutym 1984 roku. Są wśród nas inni uczestnicy strajków chłopskich, w tym Pan Michał Leszczyc Grabianka, który brał udział w strajkach rzeszowskich i jest inicjatorem upamiętnienia działalności NZSS RI „Solidarność”. Jest z nami również pan Mieczysław Wójcik, przywódca protestu w Inowrocławiu. W imieniu rządu, który reprezentuję i moim własnym, dziękuję Wam za Waszą odwagę i poświęcenie dla Ojczyzny

– mówił podczasuroczystości w Inowrocławiu Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który wraz z Mieczysławem Wójcikiem oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu Beatą Wierzbicką-Skroś odsłonili tablicę. Reprezentant rządu w terenie, dziękując Mieczysławowi Wójcikowi wręczył liderowi wydarzeń sprzed 40 lat Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

O strajku i jego okolicznościach opowiedział kapelan „Solidarności” ks. Ryszard Pruczkowski.

Tutaj przychodziłem z komunią świętą każdego dnia, wspólnie się modliliśmy. A po strajku, zrodziła się myśl, aby podziękować Ojcu Świętemu za modlitwę i wsparcie. I to się udało. Otóż, 6 września stanęliśmy przed Papieżem, dla którego w darze mieliśmy dożynkowy wieniec. Poprosiłem o błogosławieństwo pracy rolników, szczególnie pracy „Solidarności”. Ojciec Święty odpowiedział, że codziennie modli się za „Solidarność”

– podkreślił kapelan. 

Rys historyczny tego, co działo się w Inowrocławiu 40 lat temu, przedstawił członek Rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Gonera.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski uczestniczył dziś też w uroczystości w Łubiance. Tam, w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiona została msza św. pod przewodnictwem bp. toruńskiego Wiesława Śmigla. Odsłonięta została tablica okolicznościowa. Wojewoda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Ponadto, reprezentant rządu w terenie Michałowi Leszczyc Grabiance, w dowód uznania i zaangażowania na rzecz upamiętnienia NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, wręczył Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}