W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiego Obozu Wysiedleńczego w Smukale z Okresu II Wojny Światowej

11.05.2024

W sobotę w bydgoskiej Smukale odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom hitlerowskiego obozu przesiedleńczego. Zorganizowali je Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy Edyta Cisewska. 

Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiego Obozu Wysiedleńczego w Smukale z Okresu II Wojny Światowej

W tym dniu została uczczona pamięć więźniów i ofiar hitlerowskiego, niemieckiego Obozu Pracy w Smukale. Mimo tego, że na tle większości obozów zlokalizowanych na okupowanych ziemiach polskich – obozów pracy, obozów przesiedleńczych czy obozów zagłady, ten w Smukale nie był duży i istniał krótko to przewinęło się przez niego co najmniej kilka tysięcy osób. e względu na szczątkowość zachowanej do naszych czasów hitlerowskiej dokumentacji ostatecznej pełnej liczby więźniów nigdy nie poznamy. Także liczba 329 osób zmarłych w obozie, którą dziś znamy z imienia i nazwiska, zapewne też jest niekompletna. 


Smukała dzisiejszego dnia urasta do rangi symbolu martyrologii narodu polskiego, przede wszystkim mieszkańców Kujaw i Pomorza.
Wydarzenie obejmowało msze św., Apel pamięci oraz  salwę honorową. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki reprezentował pełnomocnik ds. dziedzictwa historycznego dr Sławomir Łaniecki, który ku pamięci wszystkim ofiarom złożył kwiaty na Cmentarzu Wojskowym.

To tutaj wprowadzana była w życie niemiecka idea metodyczna eksterminacji ludności polskiej. Eksterminacja poprzez mordowanie, poprzez rozstrzeliwanie, poprzez metodyczne wysiedlanie mieszkańców pochodzenia polskiego


- mówił pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. dziedzictwa historycznego dr Sławomir Łaniecki. 

W województwie kujawsko-pomorskim istniały jeszcze dwa obozy przesiedleńcze – w podtoruńskiej „Szmalcówce” i w Potulicach.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}