W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala Okręgowej Inspekcji Pracy w Urzędzie Wojewódzkim

09.11.2022

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął dziś udział w gali podsumowującej konkursy i programy prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy w 2022 roku.

Jeden mężczyzna stojący przy mównicy i wypowiadający się

To dla nas bardzo ważne, że państwa instytucja pokazuje, jak pracodawcy powinni dbać o swoich pracowników i jak pracownicy powinni się zachowywać w swoich miejscach pracy

– dodał.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że jakość Okręgowej Inspekcji Pracy w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo wysoka i nie krył zadowolenia z faktu, że jej działania wchodzą także do szkół i edukują młodych ludzi, którzy uczą się, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Andrzej Bugalski p.o. Okręgowego Inspektora Pracy wyraził nadzieję, że to spotkanie pozwoli na dalszy wzrost bezpieczeństwa i higieny pracy we wszystkich instytucjach.

Pierwszym z podsumowywanych podczas gali programów nosił tytuł „Zdobądź dyplom Państwowej Inspekcji Pracy”, którego głównym celem było wspieranie pracodawców w doprowadzeniu zakładu pracy do stanu zgodnego z przepisami prawa pracy i w osiąganiu trwałej poprawy warunków zatrudnienia i pomaganie pracodawcom w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, szczególnie na stanowiskach, na których występują szczególne zagrożenia dla życia i zdrowia. Laureatami tego programu zostało 16 podmiotów.

Drugi z programów nosił nazwę „Efektywne zarządzanie ryzykiem zawodowym”. Jego główne założenia to popularyzacja prawidłowej oceny ryzyka zawodowego, jako kluczowego elementu zarządzania bezpieczeństwem w pracy i prewencji wypadkowej. 20 podmiotów zostało laureatami tego programu.

Ostatnim był program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”, który miał na celu przede wszystkim rozwijanie działań na rzecz edukacji młodych osób, podnoszenia ich świadomości w dziedzinie bezpieczeństwa, praw i obowiązków oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu prawnej ochrony zatrudnienia oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wśród osób podejmujących pierwsza prace lub planujących zatrudnienie. Program realizowało 95 nauczycieli, a ukończyło go 27 szkół.

Podczas gali omówiono także konkursy. W ramach pierwszego z nich: „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, którego celem jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz przestrzeganie przepisów prawa pracy, przyznawano nagrody w dwóch kategoriach: do 49 zatrudnionych i od 50 do 249 zatrudnionych.

Podsumowano także konkursy „Buduj bezpiecznie” oraz Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy. Pierwszy z nich miał na celu promowanie wykonawców robót budowlanych, zapewniających bezpieczne stanowiska pracy w procesie realizacji obiektów budowlanych. Natomiast ideą drugiego było promowanie działalności społecznych inspektorów pracy, którzy w ramach pełnionych zadań aktywnie wpływają na zapewnienie przez zakłady poprawy stanu bhp oraz ochrony uprawnień pracowniczych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}