Informacja o Ogólnopolskim badaniu liczby osób bezdomnych w nocy z 28/29 lutego 2024 r.
22.12.2023
Jednym z istotnych aspektów w procesie kształtowania właściwych kierunków polityki społecznej, a następnie podejmowania skutecznych działań wobec istotnych kwestii społecznych, jest świadomość aktualnej skali problemu, który wymaga interwencji. Dotyczy to również kryzysu bezdomności,. Który jest jedną z najbardziej drastycznych form wykluczenia społecznego. Z uwagi na powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o przygotowanie i koordynację działań związanych z realizacja Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych, którego przeprowadzenie planowane jest w nocy 28/29 lutego 2024 r.
Pozyskanie aktualnych danych w zakresie skali zjawiska bezdomności w Polsce jest niezbędne do zaktualizowania i wdrożenia kompleksowego oraz efektywnego spektrum działań pomocowych dla osób doświadczających niniejszego kryzysu.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest nie tylko narzędziem do zlokalizowania miejsc grupowania się osób doświadczających bezdomności na danym terenie, ale także umożliwia udzielenie bezpośredniej pomocy osobom bytującym poza placówkami udzielającymi wsparcia, w miejscach niezamieszkalnych, do których będą docierać realizatorzy badania. Wiele osób zmagających się z kryzysem bezdomności egzystuje w przestrzeni publicznej, bez dostępu do podstawowych środków higieny oraz ochrony osobistej, co szczególnie naraża je na ryzyko potencjalnego zakażenia różnymi chorobami. Dodatkowo brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych, takich jak schronienie i ciepły posiłek, przy znacznym spadku temperatury stanowi niejednokrotnie śmiertelne zagrożenie. Proszę o zwrócenie uwagi także i na te aspekty przy planowaniu realizacji działania.
Skuteczne przeprowadzenie badania wymaga zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom w kryzysie bezdomności, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się świadczeniem wsparcia osobom doświadczającym bezdomności, wolontariuszy oraz wszelkich innych osób „dobrej woli” otwartych na podjęcie współpracy. W trakcie realizacji badania kluczowa jest również ścisła współpraca wszystkich ww. służb, bieżąca i rzetelna wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób doświadczających bezdomności.
Podczas realizacji badania należy każdorazowo wypełniać Kwestionariusz osoby bezdomnej, natomiast informacje pozyskane w kwestionariuszach należy wprowadzić do sprawozdania jednorazowego DPS-IV-1-KG/2024 w Centralnej Aplikacji Statystycznej. Ogólne wskazówki, dotyczące sposobu realizacji badania Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych zostały opisane w poniższych załącznikach.
Materiały
Sposób realizacji badania_2024Sposób_realizacji_badania_2024.docx 0.03MB Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej 2024
Kwestionariusz_dotyczący_osoby_bezdomnej_2024.docx 0.03MB