Jubileusz 105-lecia Służb Sanitarnych i 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej
29.11.2024
Państwowa Inspekcja Sanitarna już od 70 lat służy polskiemu społeczeństwu. To ciężka praca ludzi, którzy od lat zapewniają bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w kraju. Uroczysta gala umożliwiła podsumowanie 70 lat historii działań na rzecz zdrowia publicznego i pozwoliła spojrzeć w przyszłość – na nowe wyzwania i możliwości rozwoju.
Swoje zadania Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje przy współudziale 16 wojewódzkich, 318 powiatowych i 9 granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych, zatrudniając blisko 17 tys. pracowników. Każdy pracownik ma ogromny wkład w budowę 70-letniej tradycji Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Podczas konferencji prasowej Wicewojewoda Piotr Hemmerling podkreślił jak ważną rolę pełni Inspekcja Sanitarna w codziennym życiu:
Województwo Kujawsko-Pomorskie jest ważnym ogniwem całego systemu sanitarnego w naszym kraju. Biorąc pod uwagę zasób personalny, ilościowy, należy powiedzieć, że jesteśmy dużym organizmem w województwie kujawsko-pomorskim. Mamy około 900 pracowników, wykonujących swoje obowiązki w 19 stacjach powiatowych. Są to ludzie wszechstronnie wykształceni i przygotowani do mierzenia się z zagrożeniami współczesnego świata.
Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy obszar ochrony zdrowia publicznego, który obejmuje m.in.: nadzór nad warunkami higieny środowiska, pracy, higieny radiacyjnej, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji oraz nad warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia, monitoring jakości wody do picia czy kąpieli. Jednak głównym celem Inspekcji Sanitarnej jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych oraz zapobieganie powstawaniu chorób, w tym zakaźnych i zawodowych. Dużym wyzwaniem była pandemia COVID-19, do której odniósł się Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy:
Po pandemii mamy inne zagrożenia, na przykład powracające choroby zakaźne, z którymi też musimy sobie poradzić - musimy edukować społeczeństwo. Poprzez Edukację docierać do wszystkich rodziców, aby dzieci były szczepione, bo od 2019 do 2024 roku mamy wzrost dzieci niezaszczepionych (przyp. w województwie) o 1 000. Myślę, że to jest dla nas obecne wyzwanie. Tak jak krztusiec - w zeszłym roku mieliśmy tylko 16 przypadków, w tym roku - przez ostatnie 2,5 miesiąca - mamy już ponad 400 przypadków. Widzimy skalę tego zagrożenia i realnie musimy zwracać uwagę na to, że te choroby zakaźne, które były wyeradykowane - wracają. Nie są to żadne fake news, musimy zmierzyć się z dużą falą dezinformacji w mediach społecznościowych.
Z okazji jubileuszu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięli Wicewojewoda Piotr Hemmerling, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper oraz pracownicy Służb Sanitarnych.
Społeczeństwo cały czas się transformuje i edukuje. Wydawałoby się, że zagrożenia, które przez 105 lat się pojawiały są coraz mniejsze - one nie są coraz mniejsze. Są inne i Wy jako Inspekcja potraficie przystosowywać się, kształcić się, używać nowych narzędzi do walki z tymi wszystkimi zagrożeniami, które współczesny świat przed nami stawia. Za ten profesjonalizm, za trud każdego dnia i odwagę oraz za to że potraficie funkcjonować w skrajnie trudnych warunkach serdecznie wam dziękuję
- powiedział Wicewojewoda Piotr Hemmerling, który w ramach podziękowania wręczył 73 odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, nadawane przez Ministra Zdrowia.
Podczas uroczystości z uczestnikami zdalnie połączył się Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski, który złożył życzenia i przypomniał o głównych wyzwaniach jakie stoją przed Inspekcja Sanitarną:
Naszym głównym zadaniem jest ochrona zdrowia publicznego i na tym musimy się skupiać, a ponieważ zagrożenia się zmieniają to i nasze podejście, nasze techniki działań muszą ulegać modyfikacji. Wielu osobom wydawało się, że pod koniec XX wieku choroby zostały już opanowane dzięki szczepieniom i dezynfekcji, dzięki czystej wodzie i poprawie warunków sanitarnych – to wszystko udało się już pokonać. Pandemia COVID-19, a jeszcze wcześniej pojawienie się chociażby wirusa HIV, jednak uświadomiło wielu, że choroby zakaźne nie są już pokonane i zagrożenia zmieniając się mogą stanowić poważny problem zdrowia publicznego.
Każdy pracownik ma ogromny wkład w efektywne funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej o czym nie zapomniał Wojciech Koper Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.
Chciałbym z tej mównicy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej od najniższego szczebla do najwyższego, za ten ogrom pracy, który został włożony, zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich pięciu lat, od kiedy przyszło mi kierować Państwowa Inspekcją Sanitarną w przededniu światowej pandemii.