Kolejne rządowe wsparcie dla NGO pomagających uchodźcom
16.05.2022
W siedzibie inowrocławskiego Stowarzyszenia Alter Ino wojewoda podziękował organizacjom pozarządowym i wolontariuszom działającym na rzecz uchodźców. Przekazał także dwie umowy dotyczące pomocy finansowej dla stowarzyszenia i fundacji – wspierających osoby z Ukrainy.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił znaczącą rolę organizacji pozarządowych niosących pomoc osobom szukającym schronienia przed wojną w naszym kraju.
Organizacje te pełnią bardzo ważna funkcję i wypełniają lukę kontaktu bezpośredniego przede wszystkim z osobami, które tej pomocy potrzebują. Tutaj, w Inowrocławiu stowarzyszenia i fundacje robią to w sposób doskonały. Aktualnie współpracujemy z 19 organizacjami pozarządowymi w regionie, które wspieramy finansowo w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy
– powiedział.
Wczoraj reprezentant rządu w terenie podpisał dwie nowe umowy z organizacjami pozarządowymi z Inowrocławia. Jest to kolejne wsparcie dla stowarzyszenia Alter Ino oraz pierwsza dotacja dla fundacji Juvenia – na udzielanie pomocy uchodźcom, poprzez m.in. zakup żywności, ubrań i innych potrzebnych środków.
Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się przeszło 38 tys. uchodźców, którym nadany został numer PESEL. Prawie 7 tys. osób przebywa w 416 obiektach zbiorowego zakwaterowania, zorganizowanych wspólnie z samorządami.
Współpracę z samorządami oceniam bardzo pozytywnie i dziękuję wszystkim, którzy w ten proces się angażują. Część uchodźców znalazło też schronienie w domach i mieszkaniach prywatnych, za co również dziękuję. Kolejna część osób z Ukrainy żyje w Polsce na własny rachunek. To właśnie w tym zakresie organizacje pozarządowe odgrywają szczególną rolę – docierając do tych osób i wspierając je materialnie
– zaznaczył wojewoda.
Prezes Stowarzyszenia Alter Ino Bartosz Ogórkowski podkreślił, że pomoc ludziom uciekającym przed wojną powinna mieć charakter uniwersalnej wartości, która łączy ponad podziałami.
Wspólna akcja pomocy Ukraińcom łączy ludzi o rożnych poglądach, o różnych pasjach. Mianownik, jakim jest pomaganie, dotarł do wszystkich. Tym bardziej chciałem podziękować panu wojewodzie za koleje wparcie przekazane na ten cel
– powiedział.
Natomiast Prezes Fundacji Juvenia Rafał Mikołajczak przypomniał, że jego stowarzyszenie aktywnie działało na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy od samego początku wojny.
Mimo ogromnego zaangażowania nasze zaplecze i możliwości z czasem zaczęły się wyczerpywać. Trudno byłoby nam kontynuować naszą misję, gdyby nie pomoc udzielona nam przez pana wojewodę
– podkreślił.
Chociaż uchodźców wojennych przybywa już mniej, to jednak pomoc nadal jest konieczna. Rząd wspiera zarówno NGO, prywatne osoby goszczące Ukraińców jak i samorządy.
Na konta samorządów w kujawsko-pomorskim, w różnych obszarach wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, trafiło już przeszło 52 mln zł. Są to środki przeznaczone na opłaty za miejsca hotelowe, na pokrycie kosztów osób prywatnych, które przyjęły uchodźców pod swój dach, wypłatę świadczenia 300+ i innych, które wynikają z ustawy przyjętej na początku marca.