Kolejny transport z darami trafi na Ukrainę
29.03.2022
Wojewoda wizytował dziś gminny punkt zbioru darów w Nakle. W ostatnich dniach przyjechały tutaj tiry z darami z Wielkiej Brytanii, m.in. respiratory, które trafią do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – a następnie na Ukrainę.
W dzisiejszej konferencji brali udział: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Burmistrza Miasta i Gminy Nakło n. Notecią Sławomir Napierała, Anna Maćkowska – przedstawiciel Caritas Diecezji Bydgoskiej i Joanna Kotewa – organizator transportu darów od Polaków w Wielkiej Brytanii.
Punkt zbioru darów jest jednym z ponad 20, które funkcjonują w kujawsko-pomorskim. Z tego miejsca posegregowane dary przekazywane są do wojewódzkiego punktu zbioru darów, a następnie przy pomocy żołnierzy WOT – do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dzięki współpracy rządu z samorządami i organizacjami pozarządowymi, koordynowanej w regionie przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, łącznie do RARS przetransportowanych zostało już 15 tirów z pomocą humanitarną.
Część darów przekazywanych przez mieszkańców regionu trafiło też do organizacji pozarządowych, na punkty informacyjne, do samorządów – a także do Caritas, który aktywnie wspiera też wielu uchodźców znajdujących się w prywatnych domach
– powiedział wojewoda.
Mikołaj Bogdanowicz dziękował za pomoc udzielaną uchodźcom w kujawsko-pomorskim – w szczególności osobom prywatnym.
Jest to fenomen na skalę światową, pokazujący prawdziwe serdeczne oblicze naszego kraju
– podkreślił.
W pomad 340 zorganizowanych miejscach zakwaterowania dla uchodźców, które przygotował urząd wojewódzki razem z samorządami przebywa około 6 tys. osób z Ukrainy.
Do samorządów trafiło już niemal 5 mln zł z Funduszu Pomocy i rezerwy Premiera na funkcjonowanie tych miejsc
– przypomniał wojewoda.
Mikołaj Bogdanowicz podkreślał także dużą rolę punktów informacyjnych w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu, z których skorzystało już 10 tys. uchodźców. Poinformował też, że w całym województwie wydano 18 tys. numerów PESEL, a w samym powiecie nakielskim niemal 600.
Burmistrza Nakła Sławomir Napierała przekazał informację o transporcie, który kilka dni temu trafił dzięki Joannie Kotewie do magazynu z darami na terenie gminy Nakło n. Notecią. Dary pochodzą z Anglii od Zrzeszenia Polaków Okręgu Kent.
Ta dzisiejsza wizyta pewnie nie miałaby miejsca u nas w Nakle, gdyby nie pani Joanna Kotewa, która zorganizowała w Wielkiej Brytanii ze zrzeszeniem Polaków zbiórkę charytatywną dla ukraińskich uchodźców, znajdujących się głównie na terenie naszej gminy, ale nie tylko. Dotarły do nas dary z Wielkiej Brytanii. Są one tutaj, również w tym magazynie. W dużej części trafiły już do potrzebujących na miejscu w gminie Nakło nad Notecią, ale również część z tych darów wyjechała transportami rządowymi i nie tylko do potrzebujących mieszkańców na Ukrainie
– powiedział.
Wśród darów były także 4 nowe respiratory.
My tak naprawdę ich tutaj nie potrzebujemy i po rozmowie z panem wojewodą podjęta została decyzja o tym, że zostaną one przekazane za pośrednictwem pana wojewody do szpitali na Ukrainie
- powiedział.
Burmistrz dziękował również za pomoc w obsłudze magazynów żołnierzom WOT, mieszkańcom Nakła i Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.
O roli Caritas w niesieniu pomocy uchodźcom mówiła Anna Maćkowska – przedstawiciel Caritas Diecezji Bydgoskiej.
Na terenie województwa Caritas współpracuje z instytucjami rządowymi i samorządowymi, również u nas w Nakle. Tak jak powiedzieli pan wojewoda i pan burmistrz, nie byłoby nas tutaj, gdyby nie wielkie i otwarte serce naszych mieszkańców, za co bardzo dziękujemy. Te pierwsze dni po wybuchu wojny to był można powiedzieć wielki zryw naszych mieszkańców na terenie miasta i gminy. To były dary przynoszone do naszych parafii, do szkół, tu gdzie dziś jesteśmy, czy do pierwszej takiej bazy, która była w świetlicy przy OSP w Nakle. Za ten zryw serca bardzo dziękuję. I oczywiście tym wszystkim, którzy włączają się nadal
– powiedziała.
Dary zebrane w nakielskich magazynach i przekazane na Ukrainę to:
- 265 kartonów odzieży, okryć i śpiworów,
- 321 kartonów ze środkami higienicznymi,
- 312 kartonów z żywnością,
- 134 kartony ze środkami medycznymi i opatrunkowymi,
- 10 kartonów z zabawkami,
- 10 kartonów żywności dla zwierząt domowych,
- 5 kartonów baterii, latarek itp.
- 4 respiratory