Lasy Społeczne – spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim
16.09.2024
W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie dotyczące lasów o zwiększonej funkcji społecznej, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju (PZR). Spotkanie rozpoczęło dyskusję wokół potrzeb i wyzwań związanych z funkcjonowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej w województwie kujawsko-pomorskim..
Przed spotkaniem Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Koniuch oraz Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Toruniu Włodzimierz Pamfil podczas konferencji prasowej przedstawili plan i założenia przekształcenia lasów w naszym regionie.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło kolejne decyzje w kierunku ochrony lasów, w szczególności tych o wysokiej wartości społecznej i ekologicznej. Dzięki temu stworzyli program, który zakłada nowe podejście do zarządzania lasami, z naciskiem na zwiększenie ich dostępności dla mieszkańców. W naszym regionie jest to siedem największych nadleśnictw wokół Bydgoszczy i Torunia. Założeniem inicjatywy jest, aby do końca października wypracować model lasów społecznych, który będzie mógł służyć jako wzór dla innych części kraju. W proces tworzenia Lasów zaangażowanych jest wiele organizacji, samorządy i firmy leśne, co ma pomóc zagwarantować kompleksowe podejście do zagadnienia.
Program Lasy Społeczne to nie tylko zmiana w zarządzaniu lasami, ale też inwestycja w lepszą jakość życia każdego mieszkańca naszego regionu. To szansa na stworzenie unikalnego projektu współistnienia człowieka i natury łączącego troskę o środowisko z potrzebami mieszkańców. Dzięki ten inwestycji nasz region stanie się jeszcze lepszym miejscem do życia
- powiedział Wicewojewoda Michał Koniuch.
Jak podkreślił Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Toruniu Włodzimierz Pamfil, jest to pilotażowy program, który powstał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i został dokładnie przeanalizowany:
Lasy społeczne to lasy, które maja zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności, tutaj zwłaszcza mieszkańców Bydgoszczy, Torunia i okolic. Zadaniem naszym dzisiaj jest omówienie zasad, lokalizacji, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie wypracować sposoby działań zarządzania lasami społecznymi. Mam nadzieje, ze udział czynnika społecznego, wspólne wypracowanie zasad i zmiana myślenia będą dobrze odebrane przez interesariuszy.
Lasy pełnią bardzo ważną funkcję gospodarczą, ale też społeczną, dlatego Ministerstwo chce, aby lasy były miejscem spotkań i wspólnych działań dla społeczności. Pilotażowy program ma na celu stworzenie nowego modelu zarządzania lasami, opartego na współpracy z mieszkańcami. Jest on przeprowadzony dla 14 aglomeracji w Polsce
- mówił poseł Marcin Skonieczka podczas spotkania.
W najbliższych tygodniach odbędą się liczne spotkania konsultacyjne, podczas których zainteresowane strony będą mogły zgłaszać swoje uwagi i propozycje dotyczące programu:
23 września: Toruń, Centrum Sztuki Współczesnej – spotkanie dla nadleśnictw: Cierpiszewo, Dobrzejewice, Gniewkowo oraz Toruń.
1 października: Bydgoszcz – południe – spotkanie dla nadleśnictw Bydgoszcz i Solec Kujawski.
2 października: Bydgoszcz – północ – spotkanie dla nadleśnictw Żołędowo i Toruń.
Serdecznie zachęcamy wszystkich przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, organizacje pozarządowe, samorządy, zakłady usług leśnych, przedsiębiorców przemysłu drzewnego, leśników oraz naukowców do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach i współtworzenia przyszłości Lasów Społecznych w naszym województwie.