W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sympozjum naukowe „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”

03.03.2023

Metody realizacji osiągania celów w oparciu o doświadczenie świata biznesu, psychologia Internetu, cyfrowa demencja - to głównie tematy podjęte podczas międzynarodowego sympozjum naukowo-edukacyjnego „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów” w Bydgoszczy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jeden mężczyzna stojący przy mównicy i wypowiadający się. Przed nim wiele osób

W sympozjum uczestniczyli m.in Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.

Dwudniowe wydarzenie odbywa się w auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej. Coroczne sympozjum, cieszące się dużym zainteresowaniem, poświęcone jest roli mediów i technologii w życiu społecznym.

W imieniu rektora Politechniki Bydgoskiej zgromadzonych gości przywitała Prorektor Małgorzata Gotowska, która zachęciła, aby spędzać czas wspólnie, a nie tylko przy użyciu smartfona. Wyraziła nadzieję, aby w przyszłości spotkać się wspólnie jako studenci w murach uczelni.

Uroczystego otwarcia dokonała organizatorka sympozjum Mirosława Chmielewicz z Diakonii Społecznej Ruchu Światło Życie, która podziękowała za tak liczne zgromadzenie i troskę o młode pokolenie.

Sympozjum o zagrożeniach medialnych organizujemy już po raz dziewiąty, lecz po raz pierwszy w formule dla młodzieży. Wielu z nas przeniosło się do życia wirtualnego, dlatego specjaliści podpowiedzą nam dziś, w jaki sposób możemy korzystać z tych fantastycznych urządzeń, aby nie doprowadziły nas do życiowych tragedii.

List przesłany na sympozjum przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odczytała Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka.

Doceniam, że popularyzując wiedzę o mediach i najnowszych technologiach, szczególnym adresatem tej inicjatywy czynią państwo ludzi młodych, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także studentów. Jestem przekonany, że to sympozjum stanie się platformą międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Z pewnością poszerzy ono świadomość naszego społeczeństwa o zagrożeniach płynących z nieumiejętnego korzystania ze zdobyczy nowoczesności

– napisał Przemysław Czarnek.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, współorganizator sympozjum, dostrzegł problem jakim jest uzależnienie od nowoczesnych technologii. Zachęcił również młodzież, aby we współczesnym świecie pełnym bodźców, starała się żyć poza telefonem i poza siecią.

Telefon jest oczywiście moim narzędziem pracy. Korzystam z popularnych aplikacji, wykonuje codziennie około stu połączeń, więc nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Pamiętajmy jednak o zagrożeniach, jakie niesie za sobą długotrwałe przebywanie w wirtualnej przestrzeni.

Młodzi ludzie spędzają w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej niż w szkole. Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Manfred Spitzer – niemiecki psychiatra i neurobiolog, Bogna Białecka – psycholog, Michał Talaga – trener metodyk zwinnych oraz Małgorzata Więczkowska – pedagog, medioznawca.

Podczas pierwszego dnia sympozjum wygłoszone zostały trzy wykłady:

  • „Ryzyko i niebezpieczeństwo smartfonów dla zdrowia młodych ludzi - prof. Manfred Spitzer – niemiecki psychiatra i neurobiolog, doktor nauk medycznych i filozofii, profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda.
  • „Prawo Jazdy Smartfonem” – Bogna Białecka – psycholog, Prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
  • „Organizacja pracy w życiu szkolnym” – Michał Talaga – trener metodyk zwinnych, mediator sądowy i szkoleniowiec.

Na drugi dzień sympozjum „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów” zaplanowano następujące wykłady:

  • „Smartfonowi rodzice, smartfonowe dzieci – statystyki korzystania z mediów i co z tego wynika?” – Małgorzata Więczkowska – pedagog, medioznawca.
  • „Dziesięć lat cyfrowej demencji – o aktualnym stanie wiedzy” - prof. Manfred Spitzer.
  • „Psychologia Internetu – co wciąga Twoje dziecko i co można z tym zrobić?” – Bogna Białecka.
  • „Metody realizacji osiągania celów w oparciu o doświadczenie świata biznesu” – Michał Talaga.

Wydarzenie transmitowane jest w języku polskim i angielskim w serwisie YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCJgoYLchoo25RyGjhGmql5g?app=desktop)

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}