Minął rok od agresji Rosji na Ukrainę
27.02.2023
Rok po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi pomagającymi uchodźcom z Ukrainy, które poprzedziła konferencja prasowa. Uczestniczyli w niej: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodysty, Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora, Radny Rady Miasta Bydgoszczy Ireneusz Nitkiewicz, Prezes Fundacji Chcepomagam Bartosz Mikołajczak, kierownik wystawy „Oczy wojny” Iryna Kiyanka oraz matki i żony żołnierzy poległych obrońców Azowstalu
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował ostatni rok działań administracji rządowej oraz służb mundurowych, którzy na co dzień starali się pomagać i ułatwiać niesienie pomocy Ukraińcom. Wspomniana została działalność dedykowanej infolinii, dzięki której zostało zrealizowanych 305 tysięcy połączeń, a także funkcjonowanie punktów recepcyjnych na dworcach PKP w Bydgoszczy, Toruniu, czy w hotelu Kopernik w Toruniu. Dzięki tym punktom pomoc otrzymało 24 tysiące osób.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy Ukraina pokazała, że walczy o swoją niepodległość w sposób zdeterminowany, z poświęceniem życia, a Polacy dali wyraz temu, że mają wielkie serca i potrafią się bardzo poświęcić dla drugiego człowieka. Również dzięki temu Ukraina ma siłę, by walczyć o swoją niepodległość. Serdecznie za to wszystkim dziękuję
- powiedział Wojewoda.
Głos zabrał również Konsul Ukrainy w Gdańsku Pan Oleksandr Plodysty, który podkreślił, że Ukraina walczy za wolność całego świata.
Ukraina chce zakończyć tę wojnę, to jest prawda. Ale tutaj jest jeden bardzo ważny szczegół. Jeśli Ukraina pierwsza zakończy wojnę, to nie będzie Ukrainy. Jeśli Rosja pierwsza zakończy wojnę, to będzie pokój. Walczymy właśnie o to, żeby był pokój i w tej walce bardzo nas wspiera Polska. Właśnie postawa polskiego narodu pomaga nam w skutecznej walce. Wszyscy rozumiemy jaka jest sytuacja i wszyscy wiemy co należy zrobić, aby zwyciężyć. Tutaj naprawdę mówimy jednym głosem i bardzo to doceniamy. Doceniamy to jak przyjmujecie nasze kobiety z dziećmi, jak wspieracie naszych cywilów na Ukrainie i jak pomagacie naszym żołnierzom
- mówił.
Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora nawiązał do historii Ukrainy, a także zaprosił mieszkańców regionu do odkrywania piękna Ukrainy, kiedy działania zbrojne zostaną zakończone:
Chcę przypomnieć, że w 1991 roku Polska pierwsza uznała Ukrainę jako niezależne i wolne państwo. Mam nadzieję, że to nieszczęście, jakim jest wojna, spowoduje, że będziemy nadal tak sprawnie i zdecydowanie ze sobą współpracować. Życzę państwu, abyście jak najszybciej mogli przyjechać i obejrzeć piękną Ukrainę. Żebyśmy my Bydgoszczanie z Kujaw i Pomorza odwiedzali nie tylko Lwów, ale całą Ukrainę. Jest to piękny kraj ze wspaniałą historią, a jak widzicie, również wspaniałymi ludźmi.
Głos zabrała również kierownik wystawy „Oczy wojny” Iryna Kiyanka, która za pomocą fotografii stara się upamiętnić poległych bohaterów.
Ci chłopcy są wzorem dla wszystkich nas. Wzorem dobra, dobrej edukacji, dobrej pracy. Oni wszyscy mieli dobre zawody i w jednym momencie stanęli w obronie wszystkich nas. Nazwaliśmy tę wystawę „Oczy wojny” – chcemy, aby wszyscy zobaczyli te dobre oczy. Zobaczcie kiedy oni się urodzili, ile lat mieli, to mogli być Wasi synowie, koledzy, partnerzy, ale ich już nie ma. Chcę, aby ta wystawa pokazała jacy jesteśmy silni razem. Razem, bo tylko tak możemy wygrać wojnę.
Na zakończenie głos zabrał Prezes Fundacji Chcepomagam Bartosz Mikołajczak, który powiedział kilka słów na temat działalności organizacji pozarządowych w tym ciężkim dla wszystkich czasie oraz intencji jakie kierowały przy powstawaniu wystawy „Oczy wojny”.
Ostatni rok to dla wszystkich tutaj zebranych organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego rok ogromnej pracy, polegającej na wsparciu naszych gości, którzy uciekali przed wojną i przyjechali do naszego województwa. Wynikało to z naszego serca i z naszego rozumienia tego, czym jest gościnność i rozumienia tego, że trzeba pomóc drugiemu człowiekowi i takiego moralnego zrozumienia, kto w tej wojnie jest tym dobrym, a kto w tej wojnie jest tym złym. Dlatego zrozumieliśmy, że musimy tak działać, że jesteśmy z Ukrainą przyjaciółmi i mam nadzieję, że zawsze pozostaniemy. Stąd ta wystawa, gdzie możemy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy połączyć się również na poziomie emocjonalnym
- powiedział.
W trakcie uroczystości wojewoda oraz konsul wręczyli podziękowania przedstawicielom organizacji pozarządowych z regionu pomagającym uchodźcom z Ukrainy. Wyróżnieni zostali:
- Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej,
- Caritas Diecezji Bydgoskiej,
- Caritas Diecezji Pelplińskiej,
- Caritas Diecezji Toruńskiej,
- Caritas Diecezji Włocławskiej,
- Bank Żywności w Grudziądzu,
- Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo,
- Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego,
- Fundacja Bezpieczny Świat,
- Fundacja Bit Masters,
- Fundacja Chcepomagam,
- Fundacja Dobra dla Dobra,
- Fundacja Dziedzince,
- Fundacja Emic,
- Fundacja Gaudeamus,
- Fundacja Juvenia,
- Fundacja Kosmos,
- Fundacja Krzewienia Kultury i Turystyki "Nad Rzęką",
- Fundacja New Story,
- Fundacja Pro Omnis,
- Fundacja Sztuka Wyboru,
- Fundacja Światłownia - Kultura Bez Barier,
- Fundacja Wspierania i Rozwoju Studentów International League,
- Fundacja Wyjść z Cienia,
- Fundacja Zdrowego Życia,
- Inkubator Społeczny,
- Ochotnicza Straż Pożarna Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku,
- Polski Czerwony Krzyża – Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy w Bydgoszczy,
- Polski Czerwony Krzyża – Oddział Rejonowy w Toruniu,
- Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie,
- Spółdzielnia Socjalna Okolica,
- Stowarzyszenie „Alter Ino”,
- Stowarzyszenie Dwie Skały,
- Stowarzyszenie Nowe Różowe Okulary,
- Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym „DZIĘKI WAM”,
- Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw „Cuiavia”,
- Stowarzyszenie Wspierające Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami "MY TEŻ".
W imieniu wszystkich organizacji pozarządowych głos zabrał Prezes Fundacji New Story Aleksander Żmuda-Trzebiatowski:
Połączyła nas wspólna misja, połączył nas wspólny cel, a przede wszystkim wspólna służba, bo to co robimy jest służbą dla drugiego człowieka. To zaszczyt, że mogłem wśród Was poznać tylu ludzi dobrej woli, gotowych poświęcić swój czas, swoje pieniądze, poświęcić część swojego życia, po to, by pomagać innym, po to by walczyć i ratować to, co najcenniejsze w życiu – wolność, rodziny i życie. Jeżeli ktoś myśli, że przekazanie ubrania, nakarmienie to tylko gest, to jest w błędzie. Może jeden taki czyn nie zmieni świata, ale jeżeli jest nas więcej, to razem możemy zmieniać świat na lepsze. Jest to wojna o przyszłość naszych dzieci i naszych wnuków o to, aby mogli żyć w bezpiecznej Polsce. I wbrew pozorom, to wszystko co w naszym województwie robimy, ma znaczenie, to wszystko sprawia, że coraz bliżej jest dzień, kiedy Ukraina zwycięży, a my będziemy żyli w bezpiecznej Polsce.
Swoje podziękowania oraz nadzieję wyraziły matki i wdowy poległych żołnierzy:
Na początku chciałabym podziękować całemu nardowi oraz wszystkim organizacjom, które pomagają Ukrainie. Ta wystawa, którą przywieźliśmy do Was jest uszanowaniem naszych bohaterów poległych podczas wojny. Tu jest jeszcze jedna wystawa „Miejsce śmierci i mojego życia”. Są tutaj m. in. zdjęcia naszych dziewczyn, które czekają na swoich mężczyzn, mężów. Wiele rodzin nie wie czy w ogóle jest nadzieja. Ja mam nadzieję, że Ukraina zwycięży w tej wojnie i wierzę, że zobaczymy tych ludzi i mam nadzieję, że będziemy razem
- powiedziała Pani Ira.
Spotkanie zakończył mini koncert Pani Hatidże Emiiratli z synem. Oboje są Ukraińcami – Tatarami Krymskimi i zdobywcami wielu nagród, także międzynarodowych.