W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MSWiA przekazało 616 czujek tlenku węgla dla słuchaczy Polskiego Radia

20.01.2025

W poniedziałek, 20 stycznia br., na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Sygnały dnia” rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna MSWiA oraz Polskiego Radia „Czad i ogień. Obudź czujność”. W ramach akcji, na antenie Programu 1 w audycjach „Sygnały Dnia”, „Ekspres Jedynki” odbędą się konkursy, w których można wygrać czujkę czadu. Na potrzeby akcji, MSWiA przekazało 616 czujników tlenku węgla. Kampania potrwa do 31 marca br.

czujki - konkurs

W ramach akcji „Czad i ogień. Obudź czujność” na antenie Polskiego Radia będą organizowane konkursy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. MSWiA przygotowało nagrody dla słuchaczy. Są nimi czujniki tlenku węgla. Trafią one do słuchaczy, którzy najlepiej odpowiedzą na zadane pytania. W trakcie trwania kampanii emitowane będą także spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Konkursy będą odbywały się również na pozostałych antenach radiowych – Dwójce, Trójce oraz Czwórce. 

MSWiA od lat promuje wiedzę na temat zatrucia czadem. O rozpoczętej kampanii społecznej mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. 

Każdego roku przypominamy, że czad jest bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Instalujmy czujki, bo te niewielkie urządzenia mogą uratować życie nam i naszym najbliższym. Przed nami Dzień Babci i Dzień Dziadka, a czujka to dobry prezent, by zadbać o tych, których kochamy. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom, a bezpieczeństwo zaczyna się od budowania świadomości

– powiedział szef MSWiA. 

W audycjach, w charakterze ekspertów, wezmą udział strażacy, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem z obszaru ochrony przeciwpożarowej. Odpowiedzą także na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad – cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona praca serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. W 2024 r. w Polsce doszło do ponad 13 tys. pożarów sadzy, w których 120 osób zostało rannych, a 5 zginęło. Odnotowano ponad 4,3 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało 1 338 osób, a zginęły 53 osoby. 

Nowy rok dopiero się rozpoczął, a już doszło do 1 093 pożarów sadzy, w których 11 osób zostało rannych. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jeśli chodzi o zdarzenia związane z emisją tlenku węgla (czadu) w tym roku było ich 273. Poszkodowanych zostało 106 osób, a 2 osoby zmarły.

Zadbaj o prawidłową instalację

O prawidłową instalację czujników powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}