W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27.12.2021

Msza Święta w kościele pw. WNMP w Kcyni rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszym województwie. W obchodach oprócz wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza brał udział także m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda podczas obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszym województwie

Po Mszy uczestnicy obchodów udali się na cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Nakielskiej, gdzie miały miejsce przemówienia wojewodów oraz wręczenie przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza medali Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za działalność związaną z kultywowaniem pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Zostali nim uhonorowani: pan Piotr Dąbrowski i pani Anna Duda-Nowicka.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na to, że Kcynia była ważnym, strategicznym miejscem na mapie Powstania Wielkopolskiego.

To właśnie tutaj w noc sylwestrową doszło do pierwszych walk i pierwszego stycznia Kcynia została oswobodzona. To jednak nie był koniec przedsięwzięć w tym miejscu. Powstał tutaj bardzo ważny szpital polowy dla powstańców wielkopolskich, a kluczowe walki, które pochłonęły wiele ofiar, miały miejsce 3 lutego

– powiedział.

Mikołaj Bogdanowicz zauważył także, iż o powstańcach wielkopolskich powinno wspominać się nie tylko przy okazji lat 1918-1919.

Dziękuję wszystkim tym, którzy przez ostatnie lata dbali o pamięć powstańców wielkopolskich. To bardzo ważne, bo powstańcy to nie tylko lata 1918-1919, ale także lata okresu międzywojennego i pamiętny wrzesień i pierwsze miesiące 1939 roku, gdzie właśnie oni w pierwszej kolejności byli wyłapywani przez Niemców i najczęściej mordowani.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwrócił uwagę na to, że historia powstania jest ważna dla całego naszego kraju.

W tym roku, po raz pierwszy rocznicę tej zbrojnej demonstracji, która pokazała mocarstwom wolę Polaków, świętuje cała nasza ojczyzna.  To niezwykle ważne, że historia powstania, które miało kluczowe znaczenie dla kształtu odrodzonej Polski, stała się ogólnopaństwowym dobrem. Nie ma już wśród nas uczestników tamtych wydarzeń, dlatego naszym wspólnym zadaniem jest przekazywanie prawdy o bohaterstwie powstańców

– powiedział.

Po odsłonięciu tablicy Józefa Antkowiaka, apelu pamięci oraz złożeniu kwiatów, dalsze obchody miały miejsce w Nakle nad Notecią. Tam także wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył medale i dyplomy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za działalność związaną z kultywowaniem pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Medale otrzymali:

  1. Podharcmistrz Jolanta Maciejewska
  2. Pani Maria Knioła
  3. Pan Tomasz Pasieka

Dyplomy otrzymali:

  1. Pani Teresa Bachta
  2. Pan Mariusz Gratkowski
  3. Pani Joanna Małysz
  4. Pani Katarzyna Mikołajczak
  5. Pan Roman Nogalski
  6. Pan Jacek Pedziński
  7. Pan Krzysztof Kamil Przygoda
  8. Pani Anna Sergott

Po wręczeniu medali i dyplomów nastąpiło otwarcie wernisażu wystawy plenerowej „Edmund Bartkowski. Komendant Powstania Wielkopolskiego z Nakła nad Notecią”. Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Ostatnim elementem obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszym województwie było złożenie kwiatów na zbiorowej mogile powstańców oraz na grobie Antoniego Nadskakuły.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}