W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O opiece koordynowanej w urzędzie wojewódzkim

13.04.2023

Wdrożenie opieki koordynowanej i budżet powierzony to temat spotkania, na które przybyli dziś do urzędu wojewódzkiego lekarze POZ z regionu. O szczegółach mówili Krajowa Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas i Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek. Na spotkaniu obecny był również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Zgromadzone na spotkaniu osoby pozujące do zdjęcia

W mojej ocenie to takie przeobrażenie podstawowej opieki zdrowotnej. Opieka koordynowana oznacza przede wszystkim lepszą opiekę nad pacjentem, na którym powinno nam najbardziej zależeć

– mówił wojewoda.

Cieszę się z tej frekwencji, bo rzeczywiście świadczy ona o tym, że to zainteresowanie rośnie i 15 proc. POZ-ów w naszym województwie wdraża te rozwiązania zaproponowane przez Panią profesor i Ministerstwo Zdrowia. Mam nadzieję, że ta liczba będzie systematycznie rosła

– dodał.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jan Gessek informował, że dzisiejsze, 19. spotkanie dotyczące wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej kończyło cykl spotkań, realizowany od dwóch miesięcy wspólnie z konsultantem wojewódzkim dr. Waldemarem Gadzińskim.

Podstawowa opieka zdrowotna to fundament ochrony zdrowia. To również fundament zmian, które teraz się właśnie dzieją. Opieka koordynowana jest bardzo ważna we wdrażaniu tych zmian, bo kompleksowość i zabezpieczenia pacjenta holistyczne to bardzo ważny element, który trzeba wdrożyć. Dlatego bardzo cieszy mnie państwa obecność, bo to oznacza, że zainteresowanie jest duże i chcecie państwo tę wiedzę zdobywać. My mamy okazję te mity, które gdzieś powstały, obalać.

W swoim wystąpieniu prof. Agnieszka Mastalerz-Migas mówiła m.in. o założeniach opieki koordynowanej w POZ, wyjaśniła podstawowe pojęcia takie jak koordynator, budżet powierzony, a także omówiła pełną listę ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych i zestawy badań, które mogą być realizowane w ramach opieki koordynowanej.

Do programu mogą zostać włączone osoby, które są jeszcze na etapie badań profilaktycznych, diagnostycznych lub mają już postawioną diagnozę. Otrzymują one plan opieki nad którym czuwa koordynator - mówiła.

Czym jest opieka koordynowana?

Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecać pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Lekarze mogą korzystać z tej możliwości od 1 października 2022 roku.

Leczenie oparte jest na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i  uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu:

  • kardiologii,
  • diabetologii,
  • chorób płuc,
  • endokrynologii,

na które najczęściej chorują Polacy.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie. Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmacnia rolę koordynatora, który zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Wprowadzenie opieki koordynowanej poprzedziły prace zespołu ekspertów i lekarzy praktyków powołanego przy Ministrze Zdrowia, na czele z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultant krajową ds. medycyny rodzinnej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}