O strategicznych inwestycjach i pomocy uchodźcom na spotkaniu Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
07.04.2022
Dzisiejsze posiedzenie Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poświęcone było m.in. strategicznym inwestycjom w regionie oraz aktualnej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy do naszego województwa.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – przewodniczący prezydium, wicewojewoda Radosław Kempinski, Roman Rogalski – członek prezydium WRDS i prezes NZP „Lewiatan” oraz reprezentanci: Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Polskiej Spółki Gazownictwa, PERN S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, odnosząc się do obecnych realiów geopolitycznych, podkreślił znaczenie i skalę działań omawianych na spotkaniu.
Mimo pandemii koronawirusa i wojny trwającej na Ukrainie Polska konsekwentnie realizuje ważne i strategiczne inwestycje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Trzeba także zaznaczyć, że obszarów istotnych inwestycji, które należałoby pokazać – a nie zmieściły się w agendzie dzisiejszego spotkania – jest znacznie więcej. Znajdą się one w planie następnego posiedzenia Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego”
– zaznaczył wojewoda.
Prezentację na temat obecnie realizowanych oraz planowanych inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przedstawił kierownik Działu Inwestycji i Remontów spółki – Tomasz Roman. Poinformował m.in. o wzmocnieniu potencjału i mocy przerobowych firmy, który pozwolił na ponowne powiększenie obszaru objętego realizacją przyłączeń gazowych.
Przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa, w ramach prezentacji aktualnych i przyszłych działań, przedstawił m.in. obecne możliwości oraz opcje rozbudowy metod dostarczania błękitnego paliwa do naszego województwa. Wśród wskazywanych rozwiązań omówił m.in. specyfikację tranzytu przez Baltic Pipe oraz terminal LNG na gaz skraplany.
Informację na temat aktualnie wykonywanych oraz planowanych inwestycji przez PERN S.A. w kujawsko-pomorskim przedstawił kierownik Projektu budowy II nitki Rurociągu Pomorskiego – Robert Woroszyło. Najistotniejszym celem tego projektu jest zapewnienie dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do województwa oraz podniesienie pewności i skuteczności działania rurociągu.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie Dyrektor Biura Strategii Centrali PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Emilii Szkudlarz. Prezentacja poświęcona była obecnym oraz przygotowywanym działaniom inwestycyjnym spółki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród najważniejszych finalizowanych projektów znajdują się m.in.: modernizacja i rewitalizacja trasy na linii Toruń – Chełmża oraz modernizacja trasy na odcinku Kutno – Toruń Główny.
Następnie o stanie bieżących inwestycji w regionie i planach dotyczących kolejnych – poinformował Sebastian Borowiak Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy. Aktualnie realizowane są m.in. prace: na czterech odcinkach drogi S10 na trasie Bydgoszcz – Toruń, modernizacje i rozbudowy na końcówkach dróg: S5 i początku S10, oraz projekty stanowiące część Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Do 2029 r. powinny zostać wykonane wszystkie zaplanowane w agendzie obwodnice w regionie.
Po części poświęconej inwestycjom, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował najważniejsze kwestie dotyczące uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym rejonie.
Na terenie kujawsko pomorskiego znajduje się obecnie ok. 30 tys. uchodźców. 6 tys. z nich przebywa w obiektach organizowanych, których w tej chwili działa 385. Współpraca z samorządami przebiega bardzo dobrze. W każdym samorządzie powołany jest koordynator gminny, razem z którym na bieżąco organizujemy współpracę”
– powiedział wojewoda.