O sytuacji epidemiologicznej w województwie oraz o rozbudowie szpitali tymczasowych w Ciechocinku i Radziejowie
20.11.2020
O aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie kujawsko-pomorskim oraz o rozbudowie szpitali tymczasowych w Ciechocinku i Radziejowie rozmawiali dzisiaj z dziennikarzami Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Małgorzata Dziedziak - pełniąca obowiązki Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy, Jerzy Kowalik - pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku, Jarosław Kołtuniak - Starosta Radziejowski, Grzegorz Piasecki - Wicestarosta Radziejowski, Sebastian Jankiewicz – Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie oraz Ilona Kochniewicz - Dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Konferencja prasowa, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, odbyła się zdalnie.
Na początku konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił aktualną sytuację epidemiczną na terenie województwa.
- W ostatnich dniach sytuacja epidemiczna w naszym województwie wyraźnie stabilizowała się. Jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy po 2 tysiące przypadków zakażeń dziennie, a w ciągu ostatnich 4 dni było ich o połowę mniej. Niestety ostatnia doba to ponowne zwiększenie liczby zakażeń do 1431 osób. Musimy zaczekać by stwierdzić czy w najbliższych dniach nastąpi dalszy spadek liczby zachorowań – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - W tej chwili, na 2099 miejsc przygotowanych do leczenia osób z covidem na poziomach 1, 2 oraz 3, w kujawsko-pomorskich szpitalach znajduje się 1210 osób. Na 172 dostępne respiratory, 122 są zajęte. Kiedy jest taka potrzeba uruchamiamy dodatkowe respiratory. Nie ma zagrożenia by mogło nam zabraknąć miejsc w szpitalach czy respiratorów – podkreślił.
Wojewoda przyznał, że sytuacja nie jest łatwa, jednak zapewnił, że prowadzona na bieżąco analiza i podejmowane decyzje sprawiają, że ilość miejsc w szpitalach i na oddziałach przeznaczonych do walki z covidem jest optymalna do danej sytuacji.
Przedstawiciel rządu w województwie przypomniał również, że zapadły decyzje o utworzeniu w naszym regionie dwóch szpitali tymczasowych.
- Pierwszy szpital powstanie w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku. Szpitalem patronackim dla tej placówki jest 10. Szpital Wojskowy w Bydgoszczy. Natomiast duży ciężar organizacyjny leży po stronie samego Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego, za co serdecznie dziękuję. Trwają zaawansowane prace, zrealizujemy to zadanie zgodnie z planem – mówił wojewoda. - Druga decyzja to szpital tymczasowy w Radziejowie. Tutaj składam wielkie podziękowania dla panów starostów, dla dyrektora szpitala i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Myślę, że te dwie inwestycje są naprawdę optymalne i adekwatne do bieżących potrzeb. Obie będą służyły mieszkańcom w przyszłości i nie będą musiały być demontowane – dodał.
Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Dziedziak zapewniła, że finansowanie dla przedsięwzięć związanych z walką z covid będzie zapewnione.
– Od środy jestem dyrektorem oddziału NFZ, ale już spotkałam się z Panem Wojewodą. Usłyszałam wiele ciepłych słów na temat współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapewniam, że jesteśmy pełnym wsparciem dla Pana Wojewody jeśli chodzi o zapewnienie świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, to poza infrastrukturą, jest też niezbędne finansowanie na późniejszym etapie. I tutaj oczywiście jesteśmy w gotowości. Będziemy racjonalnie dysponować środkami publicznymi, które zostaną wykorzystane na walkę z koronawirusem – mówiła Małgorzata Dziedziak.
Doradca wojewody a zarazem pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku Jerzy Kowalik przybliżył opinii publicznej stan prac związanych z realizacją nadzorowanej przez niego inwestycji.
- Prace nad tworzeniem szpitala tymczasowego na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego wkraczają w decydującą fazę. W części parteru, w której zostaną umieszczone łóżka respiratorowe kończymy rozwijanie sieci tlenowej, elektrycznej i teleinformatycznej. Wkrótce zakończymy też prace związane z zabudową tego miejsca. Mamy tam 600 metrów kwadratowych powierzchni, na której zamontujemy łóżka respiratorowe. Na tym samym poziomie trwają prace przygotowawcze w dwóch miejscach nadzoru nad pacjentami. Tworzymy tam także izbę przyjęć – mówił Jerzy Kowalik.
- Na piętrach, tam gdzie będą pojedyncze pokoje dla pacjentów, koncentrujemy się na budowie instalacji tlenowej, która zasili poszczególne sale, a także nad modyfikację instalacji teleinformatycznej i przyzywowej. Będzie to zrobione bardzo profesjonalnie, ponieważ planujemy stworzyć tu magistralę tlenową z zasilaniem każdego pokoju oddzielnie – tłumaczył pełnomocnik wojewody.
- Na zewnątrz budynku przygotowujemy miejsca posadowienia zbiorników tlenowych. Jest to dosyć duże przedsięwzięcie. Będzie tam jedna butla jedenastotonowa i dwie butle suportowe dwutonowe wraz z stosownym oprzyrządowaniem. Przygotowujemy także miejsce na ustawienie agregatu prądotwórczego, który będzie zapewniał zasilanie awaryjne. Prowadzimy także budowę śluz pomiędzy częścią „czystą” a „brudną”. Praktycznie zakończyliśmy już tworzenie magazynu środków medycznych. Cały czas spływa do nas sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych. Czekamy na respiratory, kardiomonitory, łóżka i pozostały sprzęt – relacjonował Jerzy Kowalik. - Adaptacja jest prowadzona w taki sposób, aby po zakończeniu pandemii szpital mógł wrócić do swojej poprzedniej funkcji. Zakładamy jednak, że wiele elementów obecnie tworzonych pozostanie do dyspozycji szpitala, co przyczyni się do podniesienia jakości jego usług – dodał.
Pełnomocnik wojewody podkreślił także bardzo dobrą współpracę z 22. Wojskowym Szpitalem Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, zarówno z dyrekcją, jak i jego personelem. Wysoko ocenił również kompetencje wykonawców inwestycji.
- Wykonawcami przebudowy są firmy polskie z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży. Współpraca układa się bardzo dobrze. Cieszy nas, że mimo bardzo krótkiego okresu na wykonanie, podjęli się tego zadania. Odnoszę także wrażenie, że swoją pracę traktują jako misję. To też jest bardzo ważne.
Problematykę związaną z budową szpitala tymczasowego w Radziejowie przybliżyli Starosta i Wicestarosta Radziejowski oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie.
- Szpital w Radziejowie ratuje życie mieszkańców południowej części naszego województwa. Cieszymy się, że współpraca z panem wojewodą jest wręcz modelowa. Dziękuję za pomoc Polskiej Grupie Zbrojeniowej, dzięki której szybciej i sprawniej możemy przejść przez całą procedurę, za co składam serdeczne podziękowania. Nie byłoby tego bez kadry medycznej i dyrektora naszego szpitala, którzy podjęli ten wysiłek w tak trudnym czasie, za co składam im serdeczne podziękowania – mówił Starosta Radziejowski Jarosław Kołtuniak.
Głos zabrał również Sebastian Jankiewicz, Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie.
- To ludzie są najważniejsi. Dlatego pragnę rozpocząć od podziękowań dla personelu szpitala w Radziejowie, za służbę na rzecz mieszkańców. W tej chwili mamy 117 łóżek zajętych (na 142). Terapii tlenowej wymaga 71 pacjentów. Pod respiratorem przebywa 5 osób – mówił dyrektor Jankiewicz. - Każdy pacjent, który trafia do szpitala drugiego stopnia, w mojej opinii, musi mieć miejsce tlenowe i ciągły monitoring parametrów. I to, dzięki rozbudowie instalacji tlenowej, wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową, postaramy się zapewnić. W sumie po zakończeniu inwestycji 205 łóżek będzie miało zabezpieczenie tlenu, którego będziemy posiadali 20 ton. W tej chwili mamy zbiornik na 5 ton, który musi być uzupełniany raz w tygodniu – dodał.
- Inwestycja będzie także sporym przedsięwzięciem logistycznym, ponieważ zostanie zrealizowana w czasie, kiedy w szpitalu przebywają pacjenci. Już w tej chwili są to chorzy nie tylko z terenu powiatu, ale praktycznie z całej Polski – mówił szef radziejowskiej lecznicy. - Staramy się też, aby droga przyjęcia pacjenta do szpitala była jak najkrótsza tak, żeby karetki możliwie jak najszybciej były dostępne dla następnych chorych. Kolejnym etapem w naszym szpitalu będą prace nad powstaniem laboratorium, w którym badane będą próbki pacjentów pod kątem koronawirusa. Nie trzeba będzie transportować tych próbek do Bydgoszczy – dodał.
Przedstawicielka Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ilona Kachniarz podkreśliła, że realizowana w Radziejowie inwestycja będzie służyła mieszkańcom regionu przez wiele lat.
- Projekt realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową polega na budowie instalacji tlenu medycznego w szpitalu w Radziejowie. Chodzi o zakup i montaż zbiornika tlenu medycznego oraz całej infrastruktury towarzyszącej. Chcemy, aby ta sieć tlenowa spełniała jak najszybciej potrzeby szpitala. Jest to projekt, który nie ma tymczasowego charakteru tak jak to jest w przypadku szpitali kontenerowych. Infrastruktura, którą stworzymy, będzie służyła mieszkańcom przez kolejne lata. Dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej to ogromna wartość, że możemy mieć w tym swój wkład. Obecnie jesteśmy na etapie wykonania ławy fundamentowej i pozyskania zbiornika tlenowego oraz wyboru wykonawcy robót ziemnych budowy instalacji tlenowej. Staramy się, aby inwestycja możliwie jak najszybciej została zrealizowana. Ściśle współpracujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, z dyrektorem szpitala w Radziejowie – podkreśliła Dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej Ilona Kachniarz.