Obchody 100-lecia PCK
29.11.2019
Dzisiaj, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w uroczystych obchodach 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyły się w Operze Nova w Bydgoszczy, oddając w ten sposób należny hołd jego założycielom, wszystkim tym, którzy na przestrzeni stu lat tworzyli tę organizację, i tworzą ją obecnie. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów różnych szczebli oraz przedstawiciele władz i członkowie Pomorskiego Oddziału Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy.
W swoim wystąpieniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nawiązał do trwających wielkich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Podkreślił, że w przyszłym roku będziemy świętować okrągłą rocznicę powrotu do Polski Bydgoszczy i wielu innych miast naszego regionu.
- Jest to wielowątkowe wydarzenie, w którym swoje ważne miejsce ma Polski Czerwony Krzyż. Ta najstarsza polska organizacja humanitarna powstała 19 stycznia 1919 roku z inicjatywy grupy patriotów, wśród których była Helena Paderewska, żona jednego z ojców naszej niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego – mówił przedstawiciel rządu w województwie.
Składając wyrazy wdzięczności dla wszystkich działaczy, wolontariuszy i darczyńców PCK wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówił:
- Wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża towarzyszą ludziom potrzebującym zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Wypełniając misję niesienia pomocy osobom cierpiącym, w kraju jak i za granicą, wzmacnia tym samym podwaliny naszej wspólnoty. U jej podstaw musi bowiem leżeć poczucie solidarności ludzi bez względu na poglądy, wyznanie czy narodowość.
Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za krzewienie idei czerwonokrzyskiej, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Adrianna Natalia Czajkowska, Magdalena Maria Michułka-Kuraś, Barbara Nowak, Paweł Jacek Nowakowski oraz Tomasz Adam Świtała.
*
Polski Czerwony Krzyż (PCK) – najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych.
PCK od stu lat działa aktywnie również na Kujawach i Pomorzu. Czerwony krzyż na białym tle stał się w ciągu wieku synonimem bezinteresowności i dobroci.