Obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie
11.01.2023
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył dzisiaj w żnińskich obchodach 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Przypomniał o ciężkich walkach, które toczyli powstańcy, aby odbić miasto z rąk Niemców.
11 stycznia 1919 r. nastąpiło ostateczne wyzwolenie Żnina. Dzisiejsze obchody zainaugurowano odsłonięciem Kamieni Bohaterów przy Alei Powstańców Wielkopolskich – upamiętniających uczestników tego zwycięskiego zrywu. Odprawiona została uroczysta Msza Św. w kościele Świętego Floriana. Następnie odbył się przemarsz w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego pod obelisk przy SP nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie kontynuowano uroczystość patriotyczną.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego już po raz drugi obchodziliśmy 27 grudnia – za sprawą Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, który w 2021 roku podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe.
Żnin na mapie powstańczych batalii odegrał bardzo ważną rolę. Miasto leżące na przesmyku między dwoma jeziorami miało istotne znaczenie strategiczne i było obsadzone przez silny garnizon niemiecki. Dlatego też walki były ciężkie, a powstańcy musieli zdobywać Żnin dwukrotnie
– powiedział.
Przedstawiciel rządu w terenie przypomniał, że po raz pierwszy biało-czerwona flaga załopotała nad miastem 1 stycznia 1919 r. Jednak niemieckie oddziały nękały atakami polską załogę, która musiała się wycofać i 10 stycznia Grenzschutz wrócił do Żnina. Jednak już 11 stycznia nastąpiło skoordynowane polskie uderzenie. Walki były bardzo trudne, ale 12 stycznia 1919 r. miasto powróciło do Polski.
W zmaganiach o Żnin poległo 32 powstańców. Natomiast w listopadzie 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali tu około 40 uczestników tego patriotycznego zrywu. Dziś oddajemy hołd naszym rodakom, dzięki którym możemy żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie
– powiedział wojewoda.
Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk podkreślił, że dzisiaj Polacy cieszą się pokojem i wolnością dzięki poświęceniu i ofierze poniesionej także przez powstańców wielkopolskich, którzy stanowią jeden z najpiękniejszych wzorów patriotyzmu.
104 rocznica Powstania Wielkopolskiego, którą dzisiaj obchodzimy jest świętem ojców naszej wolności. Społeczeństwo jest winne szacunek bohaterom zrywu z lat 1918-1919 za ich męstwo w walce z zaborcą
– powiedział.
Jacek Pietraszko Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaznaczył, że odsłonięte dzisiaj Kamienie Bohaterów upamiętniają ludzi, którzy mieszkali, pracowali i walczyli o wolny Żnin: porucznika Tadeusza Lerchenfelda i kapitana Jana Tomaszewskiego.
Swoją pracą i inicjatywą przyczynili się do tego, że Żnin w 1919 roku odzyskał wolność. Po wyzwoleniu organizowali pracę administracji, pracę szkół, szpitala, kolei, poczty. Byli tymi, którzy pierwsi dawali sygnał, że Polska istnieje, że jesteśmy mieszkańcami Wielkopolski i Polski
– powiedział.