Obchody 42. rocznicy powstania niezależnego ruchu chłopskiego
11.09.2020
W Gronowie, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność”, odbyły się obchody 42. rocznicy powstania niezależnego ruchu chłopskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz, samorządowcy, przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz innych organizacji rolniczych.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. św. Mikołaja w Gronowie, w którym, pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie, zebrani udali się na drogę krajową nr 15, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę z nazwą ronda.
- Prawdziwym kamieniem milowym na drodze do utworzenia niezależnego związku zawodowego rolników był Bydgoski Marzec 1981 roku. Chłopi strajkujący w Bydgoszczy otrzymali wsparcie od działaczy Solidarności robotniczej. Mimo bezwzględnej interwencji sił milicyjnych w sali bydgoskiej WRN polska wieś odniosła zwycięstwo – 12 maja 1981 roku zarejestrowana została Solidarność chłopska – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Przedstawiciel rządu w województwie wskazuje również na znaczenie, jakie dla współczesnych ma wiedza o historii niezależnego ruchu chłopskiego.
- Ponad 40 lat od tamtych wydarzeń symbolicznie je upamiętniamy nadając nazwę rondu w Gronowie. Cieszę się, że są wśród nas uczestnicy wspominanych wydarzeń, szczególnie serdecznie witam pana Michała Leszczyc Grabiankę. Jestem przekonany, że za symbolami pójdzie edukacja. Wiedza o początkach niezależnego ruchu ludowego w Polsce jest konieczna, aby zrozumieć, jak ogromną rolę odgrywa wieś w niepodległej Ojczyźnie – podkreśla wojewoda.
Uroczystość była także okazją do uhonorowania zasłużonych działaczy chłopskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie
- Władysław Dudek
odznaczenie odebrał syn Kazimierz Dudek
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
- Wojciech Benedykciński
- Józef Brzozowski
- Józef Kosinak
- Janina Kowalska
- Franciszka Łopatyńska
- Jan Łopatyński
- Marian Napiontek
- Wiesław Olejnik
- Mieczysław Radgowski
- Zbigniew Rakszawski
- Piotr Szczutkowski
- Henryk Śmiałek
- Zdzisław Wijaszka