W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w województwie kujawsko-pomorskim

02.08.2024

W Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bohaterskiej walki Polek i Polaków w Powstaniu Warszawskim. Od 1 sierpnia 1944 r. przez 63 dni Powstańcy prowadzili przeciwko Niemcom heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była wolna od hitlerowskiej okupacji i dominacji sowieckiej Polska. W wydarzeniach wzięli udział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Wicewojewodowie Piotr Hemmerling i Michał Koniuch.

Obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego na Starym Rynku w Bydgoszczy

Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cała Polska zatrzymuje się o godz. 17.00, by pochylić głowy i oddać hołd bohaterom tamtych dni. Tak było i w tym roku.

Swoje wystąpienie Wojewoda rozpoczął od wspomnienia śp. kpt. Krystyny Majczyńskiej.

Na śmierć nie da się przygotować i nie da się powiedzieć, że ze wszystkim się przed nią zdążyło. Jeszcze w piątek rozmawialiśmy o tym co przeszła. A przeżyła bardzo wiele. Słowa jakie utkwiły mi w głowie po naszej rozmowie dotyczą tego co ważne. Gdy zapytałem ją o przesłanie do młodych ludzi powiedziała, że dom można mieć i on może w sekundę zniknąć, rzeczy materialne nie są istotne, ale istotne jest to co mamy w głowie i to co przekażemy kolejnym pokoleniom

 - mówił Wojewoda.

Obchody są hołdem składanym uczestnikom powstania, wobec których mamy ogromny dług wdzięczności. Za swoją postawę płacili cierpieniem nie tylko od niemieckiego okupanta. Represje sowieckie i prześladowania w zniewolonej Polsce nie pozwalały im na spokojne i godne życie, o czym również wspomniał Wojewoda:

Chciałbym, żebyśmy dziś pomyśleli o wszystkich którzy walczyli w Powstaniu. Niezależnie czy oddali życie w 1 czy 63 dniu Powstania. Chcę wyraźnie powiedzieć, że jesteście zwycięzcami, jesteście zwycięzcami Powstania Warszawskiego. Wolna Polska w 2024 to Wasza zasługa i jesteście dla nas wzorem. W imieniu mojego pokolenia, ludzi którzy nie widzieli wojny, dziękuję.

Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Skwerze Inwalidów Wojennych na Osiedlu Leśnym oraz uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym przy Rondzie Bernardyńskim.

W ramach obchodów, przez najbliższe trzy tygodnie, na Starym Rynku prezentowana będzie wystawa „Pamiętamy. Powstanie Warszawskie 1944. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja przedstawia opowieść graficzną o genezie powstańczego zrywu i walki.

Na jednej z plansz znajdują się krótkie biogramy powstańców z naszego regionu:

  • Śp. Pani kapitan Krystyna Majczyńska, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim
  • Pani Ppłk Urszula Tauer, z domu Krafft, ps. „Ala”
  • Pan Płk Stanisław Malkiewicz, ps. „Andrzej Tarnawa”

 

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}