W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczenia dla bohaterów

10.11.2021

Narodowy Dzień Niepodległości to dobra okazja do uhonorowania obywateli, którzy swoją pracą i działalnością społeczną przyczynili się do przemian demokratycznych w Polsce.

Wojewoda podczas wręczenia odznaczeń prezydenckich dla osób, które swoją pracą i działalnością społeczną przyczynili się do przemian demokratycznych w Polsce

Dlatego Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz w przeddzień tego święta uhonorował dwoje bohaterów: panią Magdalenę Leś-Łabentowicz oraz pana Eugeniusza Siemaszkę, wręczając im prezydenckie odznaczenia.

Pani Magdalena Leś-Łabentowicz to działaczka opozycyjna i członkini NSZZ Solidarność. 17 marca 1982 r. tymczasowo aresztowana na 3 miesiące w związku z podejrzeniem, że „w okresie od 13.12.1981 do 17.03.1982 w Bydgoszczy, jako członek zawieszonego związku NSZZ Solidarność, nie zaprzestała działalności w ten sposób, że sporządzała nagrania dźwiękowe i ulotki zawierające wiadomości godzące w gotowość obronną PRL oraz zawierające fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”.

Postanowieniem z 25 marca 1982 r. Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy nie uwzględnił zażalenia ww. na zastosowanie środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Od 29.04 do 04.05.1982 prowadziła głodówkę. 29.04.1982 użyto wobec pani Magdaleny Leś-Łabentowicz siły fizycznej z powodu „kategorycznej odmowy wykonania polecenia”. Areszt został uchylony Postanowieniem z 14 czerwca 1982 r., a następnie śledztwo zostało umorzone. W 1983 r. wyemigrowała do Kanady.

Wojewoda odznaczył panią Magdalenę Leś-Labentowicz postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego z 21 września 2009 r. na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyż Oficerskiego Odrodzenia Polski.

Drugim odznaczeniem wręczonym tego dnia jest nadany postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy z 19 lutego 2020 r. za zasługi dla Niepodległej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Został nim odznaczony pan Eugeniusz Siemaszko, który urodził się w Wilnie, w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Podczas II wojny światowej brał udział w działalności konspiracyjnej organizacji harcerskiej „Szare Szeregi”, a następnie został żołnierzem Armii Krajowej.

Brał czynny udział w Powstaniu Wileńskim w 1944 r. W okresie powojennym należał do młodzieżowej grupy niepodległościowej Polska Organizacja Młodzieżowa AK działającej na terenie Bydgoszczy, brał udział w zabójstwie funkcjonariusza MO. Aresztowany w Tczewie, 14 lutego 1947 r. skazany przez WSR w Gdańsku na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia. 31 marca 1947 r. - na mocy amnestii - karę śmierci zamieniono na 15 lat więzienia. Pełnił przez trzy kadencje funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego w Bydgoszczy.

Bardzo się cieszę, że miałem dziś zaszczyt wręczyć odznaczenia tak wybitnym osobom. Serdecznie gratuluję Państwu tych odznaczeń  i dziękuję za przyczynienie się do tego, że nasz duch narodowy jest tak silny i pozwolił na odzyskanie niepodległości. To jest zasługa właśnie takich osób  jak Państwo. O tę niepodległość cały czas musimy walczyć. Państwo już swoje zrobili, teraz to my musimy naszej ojczyzny bronić, nie wiedząc, jak potoczy się sytuacja przy wschodniej granicy. Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękuję, życzę dużo zdrowia szczególnie w tych trudnych czasach. Wyrazy uznania i szacunku

– powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}