Opieka zdrowotna związana z leczeniem ARV dla uchodźców z Ukrainy
18.03.2022
Najważniejsze informacje dotyczące leczenia antyretrowirusowego (ARV), opieki i wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy zakażonych HIV lub chorych na AIDS: punkty zgłoszeniowe, wizyta w poradni, leczenie, nagłe przypadki narażenia na zakażenie, pomoc psychologiczna.
Miejsca i sposoby zgłaszania się zakażonych
Wszystkie osoby zakażone HIV, które nie mają możliwości kontynuowania leczenia ARV, powinny zgłaszać się do poradni leczenia HIV/AIDS, działających przy ośrodkach referencyjnych – klinikach – realizujących Rządowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” na lata 2022–2026.
W województwie kujawsko-pomorskim można zgłosić się do Wojewódzkiej Przychodni Chorób Zakaźnych przy ul. Kurpińskiego 5a w Bydgoszczy, tel. 52 304-56-40 (wtorek: 7:00 – 18:00, poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7:00 – 15:00)
https://www.wsoz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=188
Adresy i numery telefonów innych placówek są dostępne na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl – w zakładce „Pacjenci z Ukrainy” (tytuł w jęz. ukraińskim). Można także zgłosić się do Krajowego Centrum ds. AIDS, nie osobiście, lecz wysyłając wiadomość e-mail na adres: aids@aids.gov.pl
Wizyta w poradni i leczenie
Podczas wizyty w Poradni HIV/AIDS potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia – jeśli pacjent ją posiada.
Każdy pacjent z HIV/AIDS, szczególnie kobiety ciężarne i dzieci, zgłaszający potrzebę leczenia i problem braku leków, otrzyma czasową pomoc w tym zakresie.
Leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne dla pacjenta.
Nagłe przypadki narażenia na zakażenie
W sytuacjach nagłych narażenia na zakażenie HIV (pozazawodowego, wypadkowego), takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, należy pamiętać o profilaktyce poekspozycyjnej – PEP. Trzeba jak najszybciej (najlepiej w czasie do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Leki w ramach terapii poekspozycyjnej są bezpłatne. Wykaz placówek znajduje się pod adresem: https://aids.gov.pl/co-robic/
Inne informacje
Należy przypomnieć, że wszystkie osoby, które już pracują w Polsce, w celu uzyskania świadczeń (w tym leczenia ARV), powinny posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
Obecnie przygotowywane są specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczanie przez NFZ świadczeń medycznych udzielanych obywatelom Ukrainy.
Więcej informacji znajduje się pod adresem:
Jednocześnie warto przypomnieć, że w każdym województwie działa przynajmniej jeden Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD), w którym każda osoba pełnoletnia może bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV. Pracujący w nich
certyfikowani doradcy, w razie wykrycia zakażenia, służą wsparciem, informacjami i mogą pomóc umówić wizytę u specjalisty.
Adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/pkd .
W województwie kujawsko-pomorskim można zgłosić się do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego:
- przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, ul. Kujawska 4, 85-031 Bydgoszcz (poniedziałek 15:00-19:00, środa 15:00-18:00),
- przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń (wtorek 15.00-18.00, piątek 14.00-18.00).
Wszyscy potrzebujący, także obywatele Ukrainy, znajdą wsparcie i pomoc psychologiczną w Poradni Internetowej HIV/AIDS, wpisując wiadomość w formularzu kontaktowym: https://aids.gov.pl/pi lub Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448 (połączenie bezpłatne) i 22 692 82 26 (połączenie płatne wg taryfy operatora).
W razie dodatkowych pytań należy skontaktować się z Krajowym Centrum ds. AIDS:
tel.: 22 331 77 77
e-mail: aids@aids.gov.pl
https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/ett2020-2-2-2-3-2-3-2-2-2-2-2-2-2/
Materiały
Opieka zdrowotna związana z leczeniem ARV dla uchodźców z Ukrainyleczenie_ARV-Ukraina-ulotka-PL.pdf 0.90MB UKR Opieka zdrowotna związana z leczeniem ARV dla uchodźców z Ukrainy
leczenie_ARV-Ukraina-ulotka-UKR.pdf 0.96MB