Ostatnie pożegnanie Żołnierza Niezłomnego
05.01.2023
Na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy pożegnaliśmy dziś mjr. Eugeniusza Siemaszkę ps. „Bill”. Środowisko kresowe i niepodległościowe poniosło niepowetowaną stratę. Odszedł uczestnik II wojny światowej, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, Żołnierz Niezłomny.
Eugeniusz Siemaszko urodził się w 1929 roku w Wilnie. Tam odebrał edukację szkolną, a już podczas okupacji, w ramach tajnych kompletów, uzyskał tzw. małą maturę. W lipcu 1944 roku uczestniczył w Powstaniu Wileńskim. Po wojnie i repatriacji na Pomorze kontynuował swoją niepodległościową działalność, angażując się w pracę na rzecz Polskiej Organizacji Młodzieżowej AK w Bydgoszczy. Został za to skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia. W stalinowskich zakładach karnych spędził niemal 10 lat. Jego bogatym życiorysem można by obdzielić niejednego człowieka.
Pogrzeb mjr. Eugeniusza Siemaszki, z wojskową asystą, odbył się na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy. Uczestniczący w uroczystościach żałobnych wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Premier stwierdził między innymi:
Żegnamy dzisiaj jedną z tych niezwykłych postaci, które tworzyły i na trwałe zapisały się w historii Polski. Śp. Major Eugeniusz Siemaszko był bohaterem naszej wolności, który w jej obronie gotów był zapłacić najwyższą cenę – cenę własnego życia. Za tę niezłomną postawę oraz wszelkie Jego dokonania jesteśmy i pozostaniemy Mu na zawsze wdzięczni
Wojewoda podzielił się również własną refleksją:
Dziękujemy Bogu za ten niezwykły dar życia śp. majora Eugeniusza Siemaszki. Przez całe długie życie dawał świadectwo miłości człowieka i miłości Ojczyzny. Zaszczycał nas swoją obecnością na uroczystościach państwowych i poświęconych upamiętnianiu Armii Krajowej. Był wzorem obywatela, żołnierza i strażnika pamięci. Niech ta pamięć nigdy nie zaginie.
Major Eugeniusz Siemaszko do końca życia związany był z Bydgoszczą. Był strażnikiem pamięci narodowej. Jego dziełem jest tablica pamiątkowa zamontowana na szańcu na Starym Rynku w Bydgoszczy, był także współtwórcą krzyża i tablicy pamiątkowej przy bydgoskim więzieniu. Przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego w Bydgoszczy. Był miłośnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. To dzięki jego staraniom bydgoski Zespół Szkół nr 10 otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, otwarto tam również Izbę Pamięci poświęconą Marszałkowi.
Mjr Eugeniusz Siemaszko organizował wystawy i spotkania z młodzieżą, a także angażował się w pomoc Polakom na Litwie i Białorusi. W uznaniu dokonań i zasług mjr Siemaszko został odznaczony Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił go laureatem Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.
Materiały
List Prezesa Rady Ministrów 5.01.2023List_PRM_Bydgoszcz_501.pdf 0.40MB