Otwarcie wystawy „Kolorowe Impresje - co nam w duszy gra”
03.10.2022
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy otwarta została wystawa prac malarskich i rękodzielniczych. Autorami obrazów są słuchacze Toruńskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku i Politechniki Bydgoskiej Trzeciego Wieku.
Przewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Polityki Senioralnej Joanna Borowiak podkreśliła, że jednym z istotniejszych walorów ekspozycji jest prezentowanie aktywności seniorów na niwie kulturalnej, pasji często nieodkrytych, albo odkładanych na później.
Poseł odczytała list Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg – dedykowany autorom i organizatorom wystawy.
1 października obchodziliśmy wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Osób, które przez wiele lat budowały nasze państwo, tworzyły rynek pracy, dzięki którym na świecie są kolejne pokolenia Polaków. To grupa, która zasługuje na szczególny szacunek i wsparcie
– napisała minister.
Wicewojewoda Radosław Kempinski zaznaczył, że inicjatywa celnie wpisuje się w politykę senioralną prowadzoną przez państwo polskie, która zakłada przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów we wszystkich dziedzinach życia.
Inicjatywy poświęcone osobom starszym stale się rozwijają. Wzrasta w naszym kraju liczba gminnych rad senioralnych, domów dziennego pobytu, gdzie każdy może się realizować
– powiedział.
Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej Mateusz Czarnowski podkreślił, że wystawę zorganizowano dzięki zaangażowaniu wojewody Mikołaja Bogdanowicza.
Dzisiejsza ekspozycja jest przykładem nie tylko licznych talentów osób w wieku senioralnym ale także dowodem na to, jak można pozostać aktywnym człowiekiem po zakończeniu swojej kariery zawodowej
– powiedział.
Autorami obrazów są amatorzy i profesjonaliści malujący w Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Merytoryczną opiekunką grup „Kolorowe Impresje” i „Kolorowa Trzynastka” jest artystka plastyk Maria Serwińska-Guttfeld. Prace wykonane są różnorodnymi technikami malarskimi, między innymi: akrylami, akwarelami, pastelami, olejami , tuszem, a nawet woskiem (batiki). Zamieszczone na wystawie obrazy stypendystek Henryki Piekarskiej, Anny Sas- Fordońskiej i Urszuli Macak są częścią projektów związanych z historią i współczesnością Torunia.
Prezentacja rękodzieła artystycznego - od tradycyjnych haftów po pergamano, kanzaszi, kirigami czy hardanger - przygotowana została przez Zofię Kałamaję - Przewodniczącą Rady Słuchaczy Politechniki Bydgoskiej Trzeciego Wieku oraz Gizelę Czyż - Kierowniczkę Sekcji Rękodzieła Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obydwie wystawy są wyrazem społecznej aktywności seniorów, ich artystycznych pasji, a także możliwości odkrywania w dojrzałym wieku ukrytych talentów.