Pamiętamy o bohaterach walki o niepodległość
28.10.2022
W szczególny sposób pamiętając przed Dniem Wszystkich Świętych o bohaterach walki o niepodległość, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz złożył kwiaty i znicz przy symbolicznym grobie śp. Juliusza Trzcińskiego. Patrioty, który całe swe życie poświęcił polskiej sprawie narodowej.
Premier Mateusz Morawiecki poprosił wszystkich wojewodów, aby uczcili pamięć ojców niepodległości. Szczególnie tych trochę zapomnianych, którzy spoczywają w nie zawsze najbardziej eksponowanych miejscach. Jesteśmy wolnym, niepodległym narodem i o naszych bohaterach oraz osobach wybitnych powinniśmy pamiętać. Juliusz Trzciński urodził się w 1880 roku w niezwykle trudnym momencie dla Polski, która była wtedy pod zaborami i prowadziła nieustającą walkę o to, aby tę niepodległość odzyskać. Był posłem i ministrem, działaczem, który w sposób znaczący przyczynił się do tego, że Polska w okresie międzywojennego odgrywała, po tym trudnym czasie zaborów 123 lat, bardzo ważną rolę w Europie. Niestety w 1939 roku dr Juliusz Trzciński został zamordowany i pochowany w bezimiennym grobie pod Gniewkówcem
– mówił dziś wojewoda na cmentarzu w Popowie (gmina Kruszwica).
Reprezentant rządu w terenie podkreślił jak ważne jest przywracanie pamięci historycznej tym wszystkim patriotom, którzy walczyli o niepodległą. Jedną z takich inicjatyw podejmowanych przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego jest, w ramach programu „Niepodległa”, znakowanie grobów Powstańców Wielkopolskich.
O tym jak ważna jest pamięć o takich bohaterach jak śp. Juliusz Trzciński, mówił również Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.
Pana wojewodę proszę o podziękowanie panu premierowi za podjęcie tej inicjatywy, bo to ważne, że również ci najwyżsi politycy między różnymi problemami, które ich dotyczą, codziennie znajdują czas, by pomyśleć o tym, co dla naszego narodu jest bardzo ważne. Mianowicie o tym, by pamiętać o ludziach, którzy tak naprawdę pracowali dla Polski. Bez względu na to, czy Polska istniała wtedy na mapie świata, czy nie. Istniał Naród, żyli Polacy i o nich powinniśmy zawsze pamiętać. Dziękuję panu wojewodzie za osobiste zaangażowanie się w dzisiejsze wydarzenie
– podsumował burmistrz.
Oddając hołd śp. Juliuszowi Trzcińskiemu, radny miejski Maciej Wasielewski przypomniał zasługi rodziny Trzcińskich dla regionu oraz podkreślił jak wielu bohaterów z regionu walczyło o niepodległość i jak ważna jest o nich pamięć. Wojewoda podziękował za zaangażowanie sołtys Popowa Barbarze Arent-Dorywalskiej, nauczycielom i młodzieży ze szkoły podstawowej w Rusinowie i grupie rekonstrukcyjnej z Piotrkowa Kujawskiego.