Pamiętamy o Bydgoskim Marcu 1981
17.04.2023
W Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyły się dziś uroczyste obchody 42. rocznicy podpisania Porozumienia Bydgoskiego w sprawie zalegalizowania Rolniczej Solidarności
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz w sposób szczególny uhonorował wdowy po uczestnikach wydarzeń „Bydgoskiego Marca 1981”, którym wręczył Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w podziękowaniu za wspieranie swoich mężów, działaczy NSZZ RI „Solidarność”.
Lista odznaczonych:
- Wiesława Grześkowiak, wdowa po śp. Piotrze Bartoszcze
- Małgorzata Gawinecka, wdowa po śp. Marku Gawineckim
- Krystyna Kuś, wdowa po śp. Antonim Kusiu
Wojewoda zwrócił uwagę, że 42 lata temu, na ulicach Bydgoszczy, działacze wykazali się szczególną odwagą, za co należy im okazać wdzięczność i dbać o ich dobre imię i pamięć o nich.
Wszystko zaczęło się w Bydgoszczy 16 marca 1981 roku. To tam, przy ul. Dworcowej rolnicy zdecydowali, że trzeba zawalczyć o swoją wolność. Jak Państwo wiecie, później wszystko przeniosło się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie my współcześnie bardzo mocno podkreślamy tę datę 19 marca 1981 roku, kiedy to Solidarność robotnicza, która już działała i miała wielu działaczy, wsparła protest rolniczy. Z kolei 16 kwietnia 1981 r. rolnicy z Kujaw Zachodnich zdecydowali się wspomóc strajkujących w Bydgoszczy rolników, tak aby doszło do porozumień. Ostatecznie porozumienia zostały podpisane i tym samym głos rolników został usłyszany
- powiedział wojewoda.
Głos zabrał także Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz, który podkreślił znaczenie jedności, która było podstawą do działania, a której obecnie brakuje społeczeństwu.
Władza totalitarna zdawała sobie sprawę, że jak ruch Solidarności wyszedł poza duże zakłady i przeszedł na wieś, to władza nie miała już szans, aby się utrzymać. W 1981 roku to od czasów stalinowskich minęło 30 lat, a więc Ci, którzy przychodzili na nasze zebrania, tamte czasy pamiętali. I właśnie dlatego, że była pamięć, to było tak duże zaangażowanie. Dziś ta pamięć nieco zanika. Dziś jesteśmy tak skłóceni, że to jest przerażające. Dziś ta solidarność między ludźmi powinna jak najszybciej wrócić
– zauważył Mojzesowicz.
Rys historyczny tego, co działo się 42 lat temu, przedstawiła Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, a na zakończenie uroczystości został zaprezentowany film „Bydgoski Marzec 1981”.
Organizatorami dzisiejszych wydarzeń byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz.