W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze posiedzenie Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego

12.01.2022

Stacjonarnie i online – tak można było uczestniczyć w pierwszym posiedzeniu Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbyło się dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Współorganizatorem spotkania był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Wojewoda podczas pierwszego posiedzenia Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Stacjonarnie, oprócz wojewody w posiedzeniu uczestniczył m.in. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński wraz z zastępcą Ryszardem Zarudzkim, a online obecna była Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnik Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych Anna Gembicka.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na to, że inicjatorzy utworzenia rady nie mieli łatwego zadania.

Ta inicjatywa, która była realizowana w bardzo trudnym pandemicznym okresie, została zwieńczona bardzo dużym sukcesem. W 12 z 19 powiatów zawiązały się związki, co jest bardzo dobrym wynikiem. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zintegrowanie wszystkich stron. Wydaje się to oczywiste, ale jednak takie nie jest.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwrócił uwagę na to, że województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z najbardziej doświadczanych województw, ponieważ tutejsi mieszkańcy mają do czynienia m.in. z ekstremalnymi suszami.

Nie wiemy dokładnie kiedy, ale musimy być pewni, że susza do nas wróci. Trzeba więc zintensyfikować działania. Niedawno Rada Ministrów i Sejm podjęli decyzję mówiącą o tym, że zarządzanie melioracjami przeszło do Ministra Gospodarki Wodnej, więc również do Wód Polskich. Aktualnie trwają końcowe dyskusje na temat sposobu zarządzania tymi melioracjami, jak również zmian dotyczących spółek wodnych

– dodał.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka powiedziała, że Rada Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego to bardzo potrzebna inicjatywa.

Nie dziwię się, że wyszła ona właśnie z województwa kujawsko-pomorskiego, ponieważ dobrze wiemy, iż na kujawach mamy problem ze stepowieniem oraz niską liczbą opadów. Trzeba zwiększać świadomość tego problemu. W Polsce mamy bardzo niskie wskaźniki retencji. Do wypracowania odpowiednich sposobów zarządzania wodą potrzebna jest współpraca. Gratuluję tej inicjatywy i mogą Państwo liczyć na wszelkie potrzebne wsparcie

– dodała.

Podczas posiedzenia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił listę indywidualnych powołań członków Rady Partnerstw Wodnych w województwie kujawsko-pomorskim. Znaleźli się na niej:

  1. Pani Emilia Kwiatkowska
  2. Pan Ryszard Stępkowski
  3. Pan Artur Ruciński
  4. Pan Roman Gołębiewski
  5. Pan Jakub Skonieczny
  6. Pan Piotr Kozłowski
  7. Pan Andrzej Basiński
  8. Pan Przemysław Leppert
  9. Pan Tadeusz Krakówka
  10. Pan Mariusz Stężewski
  11. Pan Tadeusz Kacprzak
  12. Pani Ewa Kanecka-Geszke
  13. Pan Roman Rolbiecki
  14. Pan Andrzej Winiarski
  15. Pan Janusz Szabłowski
  16. Pan Szymon Kosmalski
  17. Pan Dariusz Wrzos
  18. Pan Marek Klimkiewicz
  19. Pan Piotr Kalamon
  20. Pan Ryszard Kierzek
  21. Pan Ryszard Zarudzki
  22. Pan Roman Rogalski
  23. Pan Grzegorz Smytry
  24. Pan Paweł Skonieczek

Przewodniczącym Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego został Ryszard Zarudzki, a jego zastępcą został Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Grzegorz Smytry.

Bardzo serdecznie dziękuję za to powołanie i przyznaję – wojewodzie się nie odmawia – mówił dyrektor Ryszard Zarudzki. - Nie czuję się przyspawany do tego stanowiska. Będziemy dynamicznie reagować na sytuację i może po jakimś czasie przejmie je ktoś inny. Współpraca z panem wojewodą daje nam jako radzie nowe możliwości. Przed dzisiejszym spotkaniem stawiamy sobie dwa cele: powołanie rady i sieciowanie

– powiedział.

Organizatorem spotkania był Wojewoda Kujawsko-Pomorski we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}