W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki. Konferencja szkoleniowa w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

03.10.2024

Nowe cyfrowe narzędzia, struktura planu ogólnego, czy możliwość otrzymania dofinansowania w ramach Krajowego Programu Odbudowy – o tym m.in. rozmawiano dziś w Bydgoszczy podczas konferencji organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla.

Konferencja szkoleniowa pn. Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki.

Nowelizacja przepisów planistycznych wprowadza nowe obowiązki i nowe narzędzia planistyczne. Kluczowym dokumentem staje się plan ogólny, który przed 2026 r. powinna opracować i uchwalić każda gmina w Polsce. 

Ruszył cykl konferencji szkoleniowych dla samorządowców i przedstawicieli służb planistycznych miast i gmin, organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Urzędami Wojewódzkimi. Kujawsko-Pomorskie jest 8 województwem, gdzie odbyło się spotkanie.

Z ramienia Ministerstwa Rozwoju i Technologii w spotkaniu udział wzięli Michał Gil – Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Anna Michalik – Zastępca Dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, oraz pracownicy Wydziału Projektów, Wydziału Cyfryzacji Planowania Przestrzennego oraz Wydziału Polityki Przestrzennej w Ministerstwie.

Dzisiejsze spotkanie jest przede wszystkim po to, żeby do samorządów docierała informacja w zakresie praktycznych rad dotyczących przygotowania planu przestrzennego. Ma ono charakter czysto pomocniczy, także w zakresie informacji o możliwościach pozyskania środków zewnętrznych, mówimy tutaj konkretnie o Krajowym Planie Odbudowy

- mówił Wojewoda, który docenił liczną obecność samorządowców. 

Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie. Oznacza to, że w dużej części samorządów jest świadomość, że ten temat jest ważny i ma on kluczowe znaczenie dla kształtowania polityki, nie tylko przestrzennej, ale w wielu innych obszarach gospodarczych miast i gmin.

W trakcie spotkania pracownicy MRiT omówili praktyczne aspekty zastosowania przepisów reformy dotyczące zasad opracowania planu ogólnego, wykorzystania narzędzi cyfrowych w jego tworzeniu i weryfikacji oraz warunki otrzymania bezzwrotnych środków finansowych na przygotowanie dokumentów planistycznych. Nie zabrakło także dyskusji.

Kluczowe zmiany w planowaniu przestrzennym

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie w ubiegłym roku. Wprowadza nowe rozwiązania, m.in.:

  • plan ogólny gminy - nowy dokument planowania przestrzennego, uchwalany przez radę gminy. Zastąpi on dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Będzie wiążący zarówno dla planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy. Gminy muszą określić w nim strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Zamiast tradycyjnej części tekstowej i graficznej, będzie on zawierał wszystkie ustalenia w formie ustandaryzowanych danych przestrzennych. Dokument ma rangę aktu prawa miejscowego.
  • rejestr urbanistyczny – bezpłatny, dostępny online system, który będzie centralnym źródłem informacji oraz danych planistycznych. Znajdą się w nim m.in.: dane przestrzenne, dokumenty opracowane w trakcie sporządzania planów, decyzje administracyjne dotyczące planowania przestrzennego, a także raporty z konsultacji społecznych.
  • efektywną partycypację społeczną - wprowadzane zmiany powinny zwiększyć dostępność oraz zaangażowanie społeczeństwa w proces planowania przestrzennego. Konsultacje społeczne mają być organizowane w sposób dostępny dla mieszkańców. Uwagi będą mogły być też przekazywane elektronicznie.

Więcej informacji:
Reforma systemu planowania przestrzennego
Nabór wniosków dot. wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, wsparcie dla gmin

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}