Pod biało-czerwoną
25.08.2020
Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.
Opis i cel projektu
Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią (szczegóły w regulaminie) liczbę głosów poparcia online za pomocą niniejszego serwisu. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.
„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.
Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn.
Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.
Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.
Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn!
Ile głosów potrzeba do realizacji projektu?
- dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów;
- dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów;
- dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów.
Bez względu na powyższe wymogi nie warto poprzestawać na spełnieniu powyższych warunków. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidujemy udział Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie.
DOŁĄCZ DO NAS!
Zostań liderem w swojej gminie
Chcesz aktywnie wesprzeć inicjatywę „Pod biało-czerwoną”? Zgłoś się i zostań liderem w swojej gminie. Stań na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu i propaguj wśród mieszkańców Twojej miejscowości ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”.
Sukces przedsięwzięcia mogą zapewnić tylko mieszkańcy. To oni będą oddawać głosy poparcia, a po ich zebraniu na ich podstawie będą przekazywane środki na realizację projektu. Liderom oferujemy wsparcie techniczne i promocyjne. W zamian oczekujemy zaangażowania i pasji w działaniu.
Oddając głos poparcia mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Najbardziej aktywnych uhonorujemy upominkami, pamiątkowymi dyplomami i nagrodami.
Harmonogram
25.08.2020
ogłoszenie projektu przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
(100. Rocznica zakończenia Bitwy Warszawskiej)
11.11.2020
termin końcowy zbiórki głosów poparcia
29.11.2020
ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem ,,Pod biało-czerwoną’’
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Projektu "Pod biało-czerwoną": bialo-czerwona@mc.gov.pl
Materiały
Pod biało-czerwonąregulamin-bialoczerwona.docx 0.02MB