Pokaz zdolności oddziałów kontrterrorystycznych polskiej Policji
04.12.2024
Na Polanie Różopole w Bydgoszczy mieliśmy okazję zapoznać się z pokazem skuteczności działań policji w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenia oraz pokaz zorganizowane zostały przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej) oraz Narodową Agencję Bezpieczeństwa Jądrowego Stanów Zjednoczonych we współpracy z polską policją oraz Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku. Inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz materiałów wybuchowych.
Rolą Komisji Europejskiej jest pomaganie państwom, żeby jak najlepiej były przygotowane na różnego rodzaju zagrożenia. Z tego też powodu te ćwiczenia są szczególnie ważne dla całego zespołu
- mówił Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. migracji i spraw wewnętrznych Komisji Europejskiej Pan Wiktor Wojtas
Tematem ćwiczeń, a także pokazu na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy było reagowanie policji na zagrożenia terrorystyczne związane z transportem materiałów promieniotwórczych realizowanym przez podmioty zewnętrzne, zapobieganie powstaniu tzw. brudnej bomby oraz reagowanie oddziałów kontrterrorystycznych polskiej Policji w takich sytuacjach.
W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele następujących instytucji:
- Komisja Europejska
- Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego Stanów Zjednoczonych
- Interpol
- Centralny Ośrodek Analizy Skażeń
- Przedstawiciele Komendy Głównej Policji
- Służby Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Państwowa Straż Pożarna
- Gospodarz Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Michał Sztybel
- Kierownictwo Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
- Kierownictwo Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy
- Dyrekcja Zakładu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w Otwocku
- Przedstawicieli służb i instytucji współpracujących w sytuacjach kryzysowych
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel podkreślił znaczenie bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Wyraził zadowolenie, że tak istotne szkolenie, o charakterze międzynarodowym, odbywa się właśnie w województwie kujawsko-pomorskim.
Podziękowania dla naszych partnerów, którzy uczestniczą w szkoleniu. Zwrócę uwagę, że w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskie jako sąsiadujące województwo, jest istotne pod kątem zabezpieczenia na wszelkie ryzyka z tym związane, które musimy mieć na uwadze i być na nie przygotowani, choć wierzę, że nigdy się nie spełnią. Jestem przekonany, że przy pełnej mobilizacji oraz w pełnym zaangażowaniu mogę świadomie powiedzieć naszym mieszkańcom, że jesteśmy bezpieczni i tego nam życzę, aby dzięki takim ćwiczeniom, aby ten stan trwał bardzo długo
- mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.
Cel ćwiczenia:
- Sprawdzenie obowiązujących procedur współdziałania w przypadku realizacji zabezpieczenia transportu materiałów promieniotwórczych.
- Sprawdzenie procedur współdziałania w warunkach zagrożenia skażenia i skażeń oraz przeciwdziałania tym zagrożeniom.
- Sprawdzenie systemów łączności Policji.
- Dokonanie oraz doskonalenie organizacji systemów przekazywania informacji o sytuacji kryzysowej w ramach wymiany informacji między stanowiskiem kierowania w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji i innymi przedmiotami i podmiotami poza policyjnymi.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczestników ćwiczenia w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- Sprawdzenie gotowości i zdolności Kujawsko-Pomorskiej Policji do optymalnego reagowania w przypadku wystąpienia zdarzeń szczególnych.
- Zgrywanie i doskonalenie procedur współdziałania z wybranymi podmiotami poza policyjnymi i uczestniczącymi w ćwiczeniu na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.
Szanowni Państwo, zaproszeni Goście, chciałbym podziękować partnerom z Komisji Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych, że Garnizon Pierwszy Kujawsko-Pomorskiej Policji został odebrany na regaty tego ćwiczenia w Bydgoszczy oraz w Toruniu. Jest to bardzo ważny element dla policjantów, który w jakże trudnych sytuacjach kryzysowych związanych z CBRN mogą przećwiczyć sytuację kryzysową z radiacją. Dziękuję przybyłym ekspertom, którzy będą oceniać nasze ćwiczenia pod kątem naszych polskich procedur w zakresie reakcji na zdarzenie radiacyjne. Mam nadzieję, że po tym ćwiczeniu będą wnioski i spostrzeżenia, które będziemy również w naszych procedurach policyjnych polskiego państwa mogli udoskonalać, żeby państwo polskie oraz polska policja była przygotowana do realizacji takich jakże trudnych zdarzeń związanych z CBRN
- mówił Inspektor Jacek Witas, z-ca komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.