Posiedzenie Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego
17.11.2023
Dziś zebrała się powołana przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza Rada Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która powstała jako odpowiedź na problemy z dostępnością wody dla rolnictwa oraz mieszkańców obszarów wiejskich.
Rada Partnerstw Wodnych na co dzień wymienia się informacjami, dotyczącymi działań podejmowanych przez podmioty zarządzające infrastrukturą wodną oraz wypracowuje wspólne opinie i stanowiska wobec problemów i programów, dotyczących gospodarki wodą. Na podstawie ich pracy powstała m. in. lista rekomendacji i postulatów w zakresie prawnych, organizacyjnych i finansowych aspektów funkcjonowania spółek wodnych, do których odniósł się wojewoda.
Chciałbym zwrócić uwagę na przedstawione przez Państwa w 20 punktach zmiany legislacyjne w podejściu do spraw wodnych i do gospodarki wodnej na terenie całego kraju, na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo wysoko oceniam ten dokument i cieszę się, że praca którą wykonaliście, została spuentowana pismem i przeze mnie wysłana do organów państwa, które mogą mieć na to wpływ
- powiedział przedstawiciel rządu w terenie.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia zaprezentowane zostały poniższe tematy:
Stan i funkcjonowanie Lokalnych Partnerstw Wodnych ds. Wody w Polsce. Działania doradztwa rolniczego w zakresie tworzenia Lokalnych Partnerstw Wodnych.
(Ireneusz Drozdowski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie)
Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i „zielonej infrastruktury”
(Adam Wasiak, Zastępca Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Przedsiębiorstwa Państwowego w Sękocinie Starym)
Hydrologia krajobrazu w służbie gospodarki wodnej dla praktyki
(prof. Dr. Hab. Inż. Tomasz Okruszko, Katedra Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Blue Deal – inicjatywa w sprawie wody Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (Przedstawiciel Federacji Pracodawców Polski)
Podsumowanie spotkań w powiatach – aktywność, problemu, sukcesy, wnioski i rekomendacje
(Zenon Lewandowski, Ekspert ds. Rozwoju Lokalnych Partnerstw Wodnych)
Rola Lokalnych Partnerstw ds. Wody – relacja z podjętych działań programowych
(Ryszard Zarudzki, Przewodniczący Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zastępca Prezesa ARMiR)
Doświadczenia oraz wnioski i rekomendacje doradców Lokalnych Partnerstw Wodnych
(Rafał Serafin, Ekspert ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich)
Radę tworzy 24 partnerów, w szczególności są to: przewodniczący Partnerstw Wodnych z 12 powiatów województwa Kujawsko-Pomorskiego, na obszarze których utworzono LPW (latach 2020 i 2021), ponadto do współpracy zaproszono przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli: wójtów, burmistrzów, starostów, przedstawicieli: Związków Spółek Wodnych, Regionalnych Zarządów Gospodarski Wodnej w Bydgoszczy i Gdańsku, rolników, środowiska naukowego oraz instytucji i organizacji ze szczebla wojewódzkiego zaangażowanych w problematykę racjonalniej gospodarki wodnej.