W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego

17.11.2023

Dziś zebrała się powołana przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza Rada Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która powstała jako odpowiedź na problemy z dostępnością wody dla rolnictwa oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

Posiedzenie Rady Partnerstw Wodnych

Rada Partnerstw Wodnych na co dzień wymienia się informacjami, dotyczącymi działań podejmowanych przez podmioty zarządzające infrastrukturą wodną oraz wypracowuje  wspólne opinie i stanowiska wobec problemów i programów, dotyczących gospodarki wodą. Na podstawie ich pracy powstała m. in. lista rekomendacji i postulatów w zakresie prawnych, organizacyjnych i finansowych aspektów funkcjonowania spółek wodnych, do których odniósł się wojewoda. 

Chciałbym zwrócić uwagę na przedstawione przez Państwa w 20 punktach zmiany legislacyjne w podejściu do spraw wodnych i do gospodarki wodnej na terenie całego kraju, na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo wysoko oceniam ten dokument i cieszę się, że praca którą wykonaliście, została spuentowana pismem i przeze mnie wysłana do organów państwa, które mogą mieć na to wpływ

- powiedział przedstawiciel rządu w terenie.

 

W trakcie dzisiejszego posiedzenia zaprezentowane zostały poniższe tematy:

 

Stan i funkcjonowanie Lokalnych Partnerstw Wodnych ds. Wody w Polsce. Działania doradztwa rolniczego w zakresie tworzenia Lokalnych Partnerstw Wodnych.

(Ireneusz Drozdowski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie)

 

Odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i „zielonej infrastruktury”

(Adam Wasiak, Zastępca Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Przedsiębiorstwa Państwowego w Sękocinie Starym)

 

Hydrologia krajobrazu w służbie gospodarki wodnej dla praktyki

(prof. Dr. Hab. Inż. Tomasz Okruszko, Katedra Hydrologii, Meteorologii i  Gospodarki Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

 

Blue Deal – inicjatywa w sprawie wody Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (Przedstawiciel Federacji Pracodawców Polski)

 

Podsumowanie spotkań w powiatach – aktywność, problemu, sukcesy, wnioski i rekomendacje

(Zenon Lewandowski, Ekspert ds. Rozwoju Lokalnych Partnerstw Wodnych)

 

Rola Lokalnych Partnerstw ds. Wody – relacja z podjętych działań programowych

(Ryszard Zarudzki, Przewodniczący Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zastępca Prezesa ARMiR)

 

Doświadczenia oraz wnioski i rekomendacje doradców Lokalnych Partnerstw Wodnych

(Rafał Serafin, Ekspert ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich)

 

Radę tworzy 24 partnerów, w szczególności są to: przewodniczący Partnerstw Wodnych  z 12 powiatów województwa Kujawsko-Pomorskiego, na obszarze których utworzono LPW (latach 2020 i 2021), ponadto do współpracy zaproszono przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli: wójtów, burmistrzów, starostów, przedstawicieli: Związków Spółek Wodnych, Regionalnych Zarządów Gospodarski Wodnej w Bydgoszczy i Gdańsku, rolników, środowiska naukowego oraz instytucji i organizacji ze szczebla wojewódzkiego zaangażowanych w problematykę racjonalniej gospodarki wodnej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}