W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki na uroczystościach upamiętniających wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981

19.03.2021

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki uczestniczyli w piątek w obchodach 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Podczas uroczystości prezydent dziękował uczestnikom Bydgoskiego Marca za ich bohaterstwo.

Uroczystości przed Urzędem Wojewódzkim

- Dzięki państwa niezłomnej postawie, dzięki temu, że byliście odważni, dzięki temu, że pragnęliście wolnej Polski ponad wszystko, że ryzykowaliście wolność własną i byt swoich rodzin, my dzisiaj możemy cieszyć się wolną Polską, a moje pokolenie jest tym pierwszym, którego dzieci nie musiały się martwić, czy rodzice wrócą do domu. Bo moi rodzice i ja nie byliśmy tego pewni - bo rodzice byli na strajkach, bo mogli być aresztowani, bo mogło stać się nawet i najgorsze - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Solidarność zdecydowała wówczas o ogłoszeniu strajku ostrzegawczego, do którego doszło.

- Największy w naszej historii pokaz solidarności, który wstrząsnął wtedy władzą i w efekcie komuniści cofnęli się, musieli się poddać. 12 maja doszło do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Rolników Indywidualnych - powiedział.

Premier Morawiecki wskazał, że Marzec'81 wpisał się w tę historię polskich miesięcy charakterystycznych na drodze do odzyskania przez Polskę wolności.

- Sierpień, potem marzec, potem grudzień to trzy miesiące, które znaczył szlak w czasie karnawału „Solidarności” - mówił szef rządu.

- Marzec 1981 r. był momentem przełomowym. 40 lat temu, w Bydgoszczy, doszło do pokazu siły po stronie komunistów, którzy siłą chcieli zdławić polską rewolucję wolności – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.  - Z tego miejsca kłaniam się nisko bohaterom tamtych dni, najciężej pobitym ofiarom, którzy wtedy stawali w pierwszym szeregu walki w ówczesnej polskiej insurekcji” – dodał.

Jak zaznaczył premier, „Solidarność” była ewenementem w skali świata. Przeniosła ona wartości, o które wówczas walczyła, we współczesne czasy.

- Dzięki Wam, od ponad 30 lat cieszymy się wolną Polską i w wolnej Polsce możemy żyć, kształcić się i pracować – podkreślił szef rządu. - Dziękuję za Waszą determinację, odwagę i wiarę w to, że wspaniały polski ruch, jakim była Solidarność, może być nie tylko zaczynem wolności, ale także zaczynem nowej myśli o nowoczesnym i sprawiedliwym państwie – powiedział.

Uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy

W gmachu urzędu, w sali, gdzie rozegrały się historyczne wydarzenia, wręczone zostały odznaczenia zasłużonym osobom. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oznaczony został Jan Rulewski.

Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali prof. Wojciech Polak - członek komitetu założycielskiego NZS na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk, przewodniczący Kolegium IPN oraz Marek Majka - działacz Solidarności w Zakładach Chemicznych "Organika- Zachem" i w Bydgoskiej Fabryce Kabli.

- Dzięki niezłomności uczestników wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku, Polska stała się państwem prawdziwie niepodległym - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych.

Premier Mateusz Morawiecki wręczył opozycjonistom okresu PRL medale 100-lecia odzyskania niepodległości. Szef rządu dziękował im za „święty dar niepodległości”.

Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981

19 marca 1981 r. w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Zaproszeni związkowcy i rolnicy zamierzali domagać się od władz zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych. Pomimo uzyskanej wcześniej obietnicy nie zostali dopuszczeni do głosu, ponieważ sesję przedwcześnie zakończono.

Zaproszeni – na znak sprzeciwu – ogłosili pozostanie w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego i zagrozili rozpoczęciem strajku okupacyjnego. Po kilku godzinach negocjacji władze wezwały oddziały milicji i ZOMO, które zaczęły siłą usuwać protestujących w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego związkowców i rolników. Kilka osób zostało pobitych – Michał Bartoszcze, Jan Rulewski i Mariusz Łabentowicz trafili do szpitala.

Informacje o zajściu szybko rozeszły się po całym kraju. Lokalny incydent przekształcił się w ogólnopolski kryzys społeczno-polityczny, o którym dyskutowano nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Na temat kryzysu bydgoskiego wypowiadali się przywódcy i przedstawiciele wielu państw, w tym papież Jan Paweł II.

Po wielu rozmowach zawarto tzw. porozumienie bydgoskie, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej „Solidarności”.

Wystawa zdjęć „Bydgoski Marzec ‘81”

Ekspozycja wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 umieszczona jest na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego, w ścisłym centrum miasta.

Wystawa stanowi wybór zdjęć i opisów dokonany przez historyków Ośrodka Karta w formie ok. 50-metrowego banera rozwieszonego na wysokości ok. 2,5 m nad poziomem chodnika. Autorzy, dzięki starannemu doborowi zdjęć ukazują dramatyzm wydarzeń sprzed 40-lat.

Uroczysta Msza św. w bydgoskiej farze

Wcześniej prezydent Andrzej Duda uczestniczył w piątkowej mszy świętej w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 r. Uroczystej liturgii przewodniczył ordynariusz bydgoski.

W mszy św. wziął też udział m.in. uczestnik wydarzeń sprzed lat Jan Rulewski. Obecny był także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści PiS.

Zdjęcia (37)

{"register":{"columns":[]}}