Reforma leczenia uzdrowiskowego
21.09.2022
Zmienią się zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe, a pacjent sam będzie mógł zdecydować gdzie i kiedy wyjedzie na leczenie albo rehabilitację. – Reforma w leczeniu uzdrowiskowym zmniejszy kolejki – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś w sanatorium „Orion” w Ciechocinku.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzi duże zmiany w leczeniu uzdrowiskowym. Kierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie uproszczone i elektroniczne. Kwalifikację pacjenta przeprowadzi lekarz w uzdrowisku, a nie jak dotąd oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Powstanie nowy system teleinformatyczny. Pacjent nie będzie już musiał dostarczać skierowania papierowego od lekarza do NFZ. W zamian otrzyma kod, którym zarejestruje swój pobyt w sanatorium. Również lekarz będzie mógł przekazać elektronicznie skierowanie pacjenta do wybranego przez niego sanatorium.
Uzdrowisko samo będzie prowadzić listę oczekujących i wyznaczy termin leczenia. To fundamentalna zmiana
– zapowiada Adam Niedzielski.
Dotychczas to NFZ zarządzał listą oczekujących, a termin zależał od kolejki w danym regionie. Dzięki nowym przepisom poprawi się dostępność do leczenia uzdrowiskowego – znacznie skróci się czas oczekiwania.
Reforma zakłada też zwiększenie liczby zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu uzdrowiskowym dorosłych z 3 do 4 dziennie.
Podnosimy standard opieki w sanatoriach. Stawiamy na jakość. Sanatoria będą też musiały monitorować skuteczność leczenia
– dodaje minister.
Podczas konferencji prasowej w sanatorium MSWiA „Orion” w Ciechocinku uczestniczył także m.in. Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który przekazał podziękowania Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu Mikołajowi Bogdanowiczowi za modelowe kierowanie pomocą w czasie pandemii Covid-19. Prezes Filip Nowak zaznaczył również, iż reforma lecznictwa uzdrowiskowego oznacza, że zmieni się rola NFZ, który będzie pomagać pacjentom, a nie za nich decydować.
Minister Zdrowia goszcząc dziś w województwie kujawsko-pomorskim uczestniczył także w otwarciu Oddziału Intensywnej Terapii i bloku operacyjnego w szpitalu w Radziejowie oraz w otwarciu pracowni TK w lecznicy w Rypinie, gdzie zakup nowoczesnego tomografu za 1 mln 150 tys. zł został sfinansowany, umową z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
Po tym trudnym czasie covidu, szpital w Rypinie zostaje wzmocniony i doposażony. Dzięki bardzo dobrej inicjatywie, za co chciałbym podziękować panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu zostały przekazane środki do wojewodów i my mając doświadczenie współpracy w czasie covidu, mogliśmy odpowiednio doposażyć szpitale. Dziękuję też Narodowemu Funduszowi Zdrowia
– mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Warto dodać, iż poprzedni sprzęt służył szpitalowi 13 lat. Obecnie w pracowni wykonywanych jest 2 tys. badań rocznie.