W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senat jednomyślnie przyjął ustawę o zwiększeniu ochrony zdrowia kilkuset tysięcy pracowników i pracownic

06.06.2024

Na posiedzeniu 5 czerwca Senat Rzeczypospolitej przyjął zmiany w Kodeksie pracy przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzenie tych zmian w Kodeksie pracy zapewni jeszcze skuteczniejszą ochronę zdrowia pracownic i pracowników. Senatorzy i senatorki nie zgłosili żadnych poprawek do ustawy. Teraz czeka ona na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat jednomyślnie przyjął ustawę o zwiększeniu ochrony zdrowia kilkuset tysięcy pracowników i pracownic

Chodzi o zmiany w art. 222, który dotychczas mówił o ochronie przed substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Teraz nastąpi rozszerzenie ochrony pracowników na substancje reprotoksyczne, czyli wpływające szkodliwie na rozrodczość. Są to m.in.: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale.

Substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, jak również w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.

Ministerstwo traktuję bezpieczeństwo pracowników i pracownic poważnie, jako sprawę najwyższej wagi. Z tego powodu podejmuje działania gwarantujące większą ochronę zdrowia osób świadczących pracę. Obecna zmiana jest jednym z wyrazów troski o pracowników i ich przyszłość, a w tym przypadku również o zdrowie następnego pokolenia.

Liczymy na to, że część pracowników, którzy pracują dzisiaj w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi, przestanie mieć kontakt z tymi substancjami, pracodawcy będą zastępować je innymi substancjami. W ten sposób będziemy chronić zdrowie reprodukcyjne pracowników. Pracownicy, którzy dzisiaj nie są właściwie przed tymi substancjami chronieni, zostaną wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Warto podkreślić, że wśród praw pracowniczych, które polska Konstytucja ujmuje jako prawa człowieka, jest także prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy – mówił w Senacie wiceminister Sebastian Gajewski.

Miejsce pracy musi być miejscem wolnym od zagrożeń, a więc miejscem wolnym od lęku o zdrowie i życie. Rolą państwa jest ochrona pracowników tak, żeby mogli iść do pracy nie martwiąc się o swoje bezpieczeństwo, a w pełni skupiając się na wykonywanych zadaniach. Dzięki proponowanym zmianom kilkaset tysięcy osób zostanie objęte zwiększoną ochroną i będzie mogło spać spokojnie.

Przyjęte przez Parlament przepisy wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}