W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sesja naukowa "Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje"

09.12.2021

"Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje". Taką nazwę nosiła sesja naukowa, która odbyła się dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Sesja odbyła się w dwóch częściach, w każdej z nich można było wysłuchać trzech wystąpień.

Wojewoda podczas sesji naukowej pn. "Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje"

Wydarzenie rozpoczął Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie sala Bydgoskiego Marca 1981 roku została wybrana jako miejsce tej ważnej konferencji.

Niestety rozmach tego wydarzenia nie może być taki, jakbyśmy chcieli. Musimy działać w trybie hybrydowym. Niestety cały czas pandemia koronawirusa daje o sobie znać i powoduje, że musimy się do tych ograniczeń dostosować. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli wrócić do normalności, ale to jeszcze nie dziś i nie jutro, więc musimy się z tym pogodzić. Bardzo dziękuję za Państwa służbę na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej, na rzecz krzewienia tej pamięci o Solidarności. Cały czas uważam, że tego jest za mało w naszej przestrzeni publicznej. Od początku trwania mojej misji na stanowisku wojewody deklaruję, że będę bardzo mocno wspierał wszystkie działania, jakie Państwo podejmujecie. Sam je inicjuję i inicjował zawsze będę. Wczoraj minęła szósta rocznica powołania mnie na to stanowisko. Jeszcze trochę mi tej służby pozostało, a więc jeszcze raz podkreślam, że jestem cały czas do Państwa dyspozycji

– powiedział wojewoda.

Prelegentami podczas pierwszej części sesji byli:

  • prof. Wojciech Polak, który mówił o przyczynach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce,
  • dr Krzysztof Osiński, opowiadający o stanie wojennym w województwie bydgoskim,
  • prof. Mirosław Golon z wystąpieniem na temat upamiętnienia ofiar stanu wojennego.

W drugiej części sesji można było wysłuchać przemówień o następujących tematach:

  • „Życie codzienne internowanych w ośrodku odosobnienia w Potulicach” (dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska),
  • „Chrzest Piotra Bartoszcze, syna zamordowanego Piotra Bartoszcze” (ks. dr Michał Damazyn),
  • „Larwa”. Podziemne Pismo Federacji Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur” (Krzysztof Kolczyński).

Po przemówieniach i podsumowaniu sesji w wykonaniu prof. Wojciecha Polaka odbyła się prezentacja okolicznościowych wydawnictw filatelistycznych Poczty Polskiej upamiętniających postać generała Zbigniewa Nowka w wykonaniu dyrektora Regionu  Sieci Bydgoszcz Poczty Polskiej, Karola Górskiego.

Odbyłem z panem generałem kilka bardzo sympatycznych spotkań. Wówczas pan generał Zbigniew Nowek zyskał moją dużą sympatię. W 2019, kiedy niestety pan generał zmarł, złożyłem jego żonie krótką obietnicę, że będę zawsze pamiętał o panu generale i Poczta Polska będzie zawsze pamiętała o takim bohaterze

– powiedział Karol Górski.

Ostatnią częścią dzisiejszego spotkania było rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Przywracanie Pamięci”, edycja 2021: „Oblicza stanu wojennego”. Przed ogłoszeniem wyników głos zabrał Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski.

Stan wojenny był dla mojego pokolenia bardzo ważnym przeżyciem pokoleniowym. Dobrze jest, aby takie wydarzenia, które kształtują nasze późniejsze podejścia wobec życia, polityki i społeczeństwa, były pamiętane również przez te pokolenia, które tego nie przeżyły. Ważne, abyśmy właśnie taką osobistą pamięć, nie faktograficzną, historyczną, przenosili na nowe pokolenie. Takim przeniesieniem był konkurs „Przywracanie Pamięci”, edycja 2021: „Oblicza stanu wojennego”. Był on skierowany do młodzieży, której zadaniem było dowiedzieć się, jak to w ich rodzinach przebiegało

– powiedział Kosma Złotowski.

W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni zostali: za pracę pt. „Żadna wrona nie orła nie pokona. Wspomnienia moich bliskich” została Małgorzata Mamys z SP nr 57 w Bydgoszczy oraz za pracę pt. „Strach i niepewność grudnia 1981 r. oczami moich dziadków” Klaudiusz Sobczak z SP nr 2 w Nakle.

Nagrodę z wyróżnieniem za pracę pt. „Żyć w czasach konspiracji, walcząc o to co prawdziwe. Nienawiść, kłamstwo, mimo że nie jest to niemożliwe” uczennica III liceum w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu Agata Badźmirowska.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}