Sołtys – gospodarz wsi, służący lokalnej społeczności
11.03.2023
Podziękowanie sołtysom za ich codzienny trud oraz wręczenie nagród laureatom drugiej edycji konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości. Tak w skrócie można podsumować – zorganizowaną 11 marca, czyli w Dzień Sołtysa – uroczystość w sali Kinoteatru Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W liście przesłanym na dzisiejszą uroczystość Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, minister Grażyna Ignaczak-Bandych napisała:
Urząd sołtysa jest jedną z najstarszych instytucji samorządowych w Polsce, znaną od blisko 800 lat. Choć przez ten długi czas jego zadania wielokrotnie ulegały przekształceniom, to zawsze sołtys był gospodarzem wsi, służącym lokalnej społeczności. Z okazji obchodów Dnia Sołtysa w województwie kujawsko-pomorskim proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz życzenia wytrwałości i powodzenia w pracy na rzecz polskiej wsi.
Dodatek emerytalny
Minister Łukasz Schreiber podkreślił, że podczas odwiedzania różnych miejsc naszego województwa widzi, jak ważną rolę pełnią sołtysi i jakim wzorem są dla lokalnej społeczności.
W docenieniu tej roli, z inicjatywy pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana Premiera Mateusza Morawieckiego nasz klub przygotowuje projekt ustawy, który ma być wyrazem szacunku i podziękowania i przyznać Państwu, tak jak strażakom ochotnikom, dodatek emerytalny
– dodał.
Organizator dzisiejszej uroczystości - Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zauważył, że sołtys jest pośrednikiem między społecznością wiejską a władzami gminy i to właśnie dzięki sołtysom kujawsko-pomorska wieś tętni życiem, obfituje w inicjatywy społeczne, kulturalne i gospodarcze.
Od wielu lat pełnię funkcje publiczne, obserwuję pracę sołtysów i znam ich codzienne zmagania. Funkcja sołtysa nie jest pisana każdemu. Trzeba przede wszystkim lubić ludzi i mieć dużo cierpliwości. Bez tych podstawowych cech nie da się sprawować tej funkcji
– mówił wojewoda, który dziękował sołtysom za ich codzienny trud i zaangażowanie oraz udział w tak ważnym konkursie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Są zawsze blisko mieszkańców
Poseł Tomasz Latos powiedział, że niejednokrotnie już słyszał od mieszkańców poszczególnych miejscowości, że bez trudu i działań sołtysa wielu inicjatyw lokalnych nie udałoby się zrealizować.
Jesteście pierwszymi, którzy walczą często nawet o drobne sprawy. Uczestnikami samorządowego sprawowania władzy w Polsce od tego najniższego, ale jakże ważnego szczebla
– mówił.
Chcemy wam dziś podziękować za to, że zawsze jesteście blisko mieszkańców, że potraficie się wsłuchać w ich głos, że potraficie przejmować problemy ludzi, którzy Wam zaufali i Was wybrali
– powiedziała poseł Ewa Kozanecka.
Poseł Piotr Król podkreślił, że musimy w Polsce wrócić do doceniania ludzi, którzy wykonują pracę na rzecz naszej Ojczyzny.
Każda najmniejsza gmina czy sołectwo to są części, z których składa się nasza Ojczyzna. Posłem, radnym, czy sołtysem się bywa, ale kluczowe jest to, jakimi jesteśmy ludźmi. Głęboko wierzę w to, że Państwo podjęliście się tej misji, bo macie dużo empatii i drugi człowiek ma dla Was znaczenie
– dodał.
Listy gratulacyjne od minister Grażyny Ignaczak-Bandych, Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz podziękowania Wojewody Kujawsko-Pomorskiego sołtysom, którzy pełnią swoje funkcje już od kilkudziesięciu lat, wręczyli: minister Łukasz Schreiber i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Otrzymali je:
- Henryk Wysocki - Sołectwo Byłyczek, gmina Śliwice
- Eugeniusz Rabanowski - Sołectwo Stary Folwark, gmina Grudziądz
- Henryk Kołecki - Sołectwo Kozjaty, gmina Topólka
- Zenon Gralak - Sołectwo Kobylnica, gmina Kruszwica
- Stanisław Świątkowski - Sołectwo Poczałkowo, gmina Aleksandrów Kujawski
- Tadeusz Kaźnica - Sołectwo Borówno, gmina Dobrcz
- Konrad Cichański - Sołectwo Osielsko, gmina Osielsko
- Krystyna Ćwiklińska - Sołectwo Świecie, gmina Brzozie
- Józef Mróz - Sołectwo Zalesie, gmina Świekatowo
Podsumowanie II edycji konkursu wojewody
Przewodniczący Komisji Konkursowej, doradca wojewody Jarosław Jakubowski podsumował II edycję Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów z województwa na najlepsze upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w 2022 roku.
W naszej strefie klimatycznej listopad jest raczej niesprzyjającym miesiącem do urządzania spektakularnych eventów, jednakże to, co Państwo przygotowaliście wspólnie z innymi podmiotami, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Serce rosło, kiedy przyszło nam oceniać Państwa zgłoszenia. Bardzo zależało nam na docenieniu: zgodności tematycznej, kreatywności i wspólnotowości działań, czyli zaproszeniu do współpracy szerokich środowisk - kół gospodyń wiejskich, świetlic, jednostek OSP, szkół, czy domów kultury – mówił Jarosław Jakubowski.
W ramach drugiej edycji Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołectw z regionu na najlepsze upamiętnienie w 2022 r. Narodowego Święta Niepodległości nagrodzonych zostało 47 sołectw.
Wycieczkę autokarową do Warszawy wygrały:
- Bysław, gmina Lubiewo
- Dobrzejewice, gmina Obrowo
- Drzewianowo, gmina Mrocza
- Kozłowo, gmina Świecie
- Legbąd, gmina Tuchola
- Lubiewo, gmina Lubiewo
- Parchanie, gmina Dąbrowa Biskupia
- Samsieczno, gmina Sicienko
- Sławsk Wielki, gmina Kruszwica
- Suchatówka, gmina Gniewkowo
- Wierzbiczany, gmina Gniewkowo
Na wycieczkę do Gdańska pojadą:
- Błędowo, gmina Lubień Kujawski
- Chrosno, gmina Kruszwica
- Dąbrówka Kujawska, gmina Inowrocław
- Gnojno, gmina Inowrocław
- Gostycyn, gmina Gostycyn
- Janówko, gmina Brzozie
- Lińsk, gmina Śliwice
- Makówiec, gmina Chrostkowo
- Nowa Wieś, gmina Grudziądz
- Parchanki, gmina Inowrocław
- Piechcin, gmina Barcin
- Szczepanowo, gmina Dąbrowa
- Wieszczyce, gmina Kęsowo
- Wudzyn, gmina Dobrcz
- Żalinowo, gmina Inowrocław
Poznań odwiedzą:
- Choceń, gmina Choceń
- Cielęta, gmina Brodnica
- Cieślin, gmina Inowrocław
- Dąbrówka, gmina Kamień Krajeński
- Dusocin, gmina Grudziądz
- Gogółkowo, gmina Gąsawa
- Jacewo, gmina Inowrocław
- Kotowy, gmina Skrwilno
- Krzekotowo, gmina Dąbrowa
- Maksymilianowo, gmina Osielsko
- Niemcz, gmina Osielsko
- Olszewice, gmina Inowrocław
- Osiek nad Wisłą, gmina Obrowo
- Piątkowo, gmina Kowalewo Pomorskie
- Pływaczewo, gmina Ryńsk
- Raciąż, gmina Tuchola
- Sławęcinek, gmina Inowrocław
- Szarnoś, gmina Świecie nad Osą
- Trzemiętowo, gmina Sicienko
- Zgniłobłoty, gmina Bobrowo
- Zielonczyn, gmina Sicienko
Podczas wydarzenia wyświetlony został film prezentujący materiały konkursowe. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
Fotorelacja z dzisiejszej uroczystości w sali Kinoteatru Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - http://bitly.pl/xy59Y