Symbol niezłomnej wsi. 40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze
07.02.2024
40 lat temu zginął Piotr Bartoszcze. Ikonę kujawskiej „Solidarności” upamiętniono podczas środowych uroczystości, w których uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Michał Koniuch, Wicemarszałek Dariusz Kurzawa, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, rodzina Piotra Bartoszcze oraz działacze opozycji antykomunistycznej.
7 lutego Przed Urzędem Gminy w Inowrocławiu został odsłonięty pomnik Piotra Bartoszcze, jednego z najbardziej rozpoznawalnych działaczy NSZZ RI „Solidarność”, który razem z ojcem Michałem i bratem Romanem, współtworzył struktury NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska” na Kujawach.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części została odprawiona msza św. w intencji działacza rolniczej „Solidarności”. Kwiaty i znicze złożono także w Radłówku, przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci, gdzie zimą '84 znaleziono zwłoki bohatera walk o wolność polskiego rolnictwa.
Listy z okazji tej ważnej rocznicy wystosowali także Prezydent Andrzej Duda oraz Marszałek Szymon Hołownia.
Serdecznie dziękuję środowiskom, które przez dziesięciolecia upamiętniały osobę i dokonania Piotra Bartoszcze, a także wszystkim, którzy włączyli się w uroczyste obchody 40. rocznicy Jego śmierci. Dziękuję również za Państwa zaangażowanie obywatelskie dzisiaj, w obliczu nowych wyzwań stojących przed naszym krajem
- pisał Prezydent Andrzej Duda.
Pomniki są jednym z tych elementów przestrzeni, które zachowują materialną trwałość. Również w symboliczny sposób przekazują wartości kolejnym pokoleniom. Pomnik Piotra Bartoszcze niesie ogromny ładunek znaczeniowy. Jest wyrazem hołdu dla opozycjonisty, który nie godził się na życie w totalitarnym systemie. Upominał się o godność rolniczej społeczności, tak bardzo poniżanej i lekceważonej przez komunistyczną władzę
- pisał Marszałek Szymon Hołownia.
Jest to wyraz solidarności, która była i jest. Wartości, które wnosił Piotr Bartoszcze swoimi działaniami, jak widać, do tej pory są aktualne i potrzebne w społeczeństwie
– wskazywał Wicewojewoda Michał Koniuch.
Uroczystym obchodom towarzyszył szereg wydarzeń, m.in. w Teatrze Miejskim i Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyły się okolicznościowe akademie, a historia rodziny Bartoszcze i ich działalności została przedstawiona na wystawie, która znajduje się przed kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.
W piątek, 9 lutego w Delegaturze IPN w Bydgoszczy odbędzie się wykład pt: "Piotr Bartoszcze - symbol niezłomnej wsi".
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w Sali Konferencyjnej im. M. Rejewskiego przy ulicy Teskowej 1 w Bydgoszczy. Wykład w ramach cyklu „Bohaterowie Zielonej Solidarności” poprowadzi Wojciech Gonera (NSZZ "Solidarność" Region Toruńsko-Włocławski). Cykl wykładów „Bohaterowie Zielonej Solidarności” organizowany jest przez Delegaturę IPN w Bydgoszczy. Odcinki poświęcone są poszczególnym liderom ruchu ludowego. Wykład opublikowany zostanie także na kanale IPNTv.