W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szeroka skala pomocy Ukraińcom

22.03.2022

W województwie kujawsko-pomorskim działają trzy punkty informacyjne dla ukraińskich uchodźców. Podczas konferencji prasowej w punkcie na dworcu PKP w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował dotychczasowe działania administracji rządowej, a także samorządów i organizacji pozarządowych.

Mężczyzna stojący przed mikrofonami i dziennikarzami i wypowiadający się

Takich punktów mamy w tym momencie w naszym województwie trzy: w Bydgoszczy, w Toruniu i w Inowrocławiu. Dwa ostatnie powstały dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządami Torunia i Inowrocławia. W Bydgoszczy – w momencie kulminacyjnym działania tego punktu – przeszło przez niego w ciągu jednego dnia prawie 700 osób. Ten przykład dobrze pokazuje jak bardzo te punkty są cały czas oblegane i potrzebne

– mówił wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił również duże znaczenie organizacji pozarządowych, z którymi administracja rządowa współpracuje na rzecz uchodźców. Obecnie w regionie takich organizacji jest około 40. Jutro wojewoda odbędzie z nimi kolejne spotkanie online, podczas którego zostaną omówione bieżące potrzeby i działania.

Obecnie w województwie jest przygotowanych 220 obiektów dla uchodźców. Przebywa w nich ponad 6 tysięcy osób. Łączna liczba przygotowanych miejsc wynosi 7800. Cały czas, wspólnie z samorządami, przygotowywane są kolejne.

Równolegle z zapewnianiem miejsc osobom uciekającym z Ukrainy trwa ich rejestracja.

Bardzo ważną kwestią jest również organizacja nadawania numerów PESEL. W dniu dzisiejszym w województwie kujawsko-pomorskim do: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka i Grudziądza dotrą – dzięki wsparciu rządowemu – specjalne zestawy dedykowane do rejestracji. Samorządy otrzymują także wsparcie osobowe. Między innymi do Gąsawy i Miasta Bydgoszczy zostali oddelegowani pracownicy krajowej administracji skarbowej

– podkreślił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, zapowiadając jednocześnie wsparcie osobowe w tej kwestii dla miasta Bydgoszczy.

W województwie naukę podjęło już 3 tysiące dzieci z Ukrainy. Ostateczna liczba może mieścić się w przedziale 10-15 tys. Już 550 szkół rozpoczęło edukację tych dzieci. Wojewoda podkreślił, że ten proces trwa, będzie się rozwijał i bardzo ważna jest tutaj współpraca kuratora z samorządami.

Istotną rolę w całym systemie pomocy dla uchodźców pełni Caritas – organizacja charytatywna Kościoła katolickiego.

Caritas przygotował bardzo dużą liczbę miejsc noclegowych i punktów, w których opiekuje się osobami z Ukrainy w: Toruniu, Bydgoszczy Włocławku i w diecezji pelplińskiej – jest to bardzo ważne wsparcie. Dlatego bardzo chciałem podziękować dyrektorom Caritas, a także wszystkim parafiom, które angażują się w to, aby uchodźcy znajdowali bezpieczne schronienie i wyżywienie

– mówił wojewoda kujawsko-pomorski.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}