Trwają na straży pamięci wydarzeń sprzed 42 lat
16.04.2023
Na Kujawach upamiętniono uczestników strajku chłopskiego z 1981 r. Podczas uroczystych obchodów, w podinowrocławskim Radłówku, w miejscu upamiętnienia Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności”, postawiono kopię „Krzyża chłopskiej doli”, wniesionego na Wały Jasnogórskie podczas dożynek w 1984 r. jako akt protestu rolników przeciw wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.
Przypomnijmy, to właśnie w kwietniu 1981 r. odbył się w Inowrocławiu strajk chłopski. Rolnicy z Kujaw Zachodnich podejmując wtedy protest oraz głodówkę, okazali solidarność ze strajkującymi w Bydgoszczy. Inowrocławski protest przyczynił się do wznowienia rozmów przez komisję rządową z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Ten „Krzyż chłopskiej doli” stawiamy tutaj, aby przypomnieć wszystkim tamten okres, walki polskich chłopów o swoją tożsamość i swoją godność
– mówił w Radłówku Michał Leszczyc Grabianka, uczestnik strajków rzeszowskich i inicjator upamiętnienia działalności NZSS RI Solidarność.
Uroczystość w Radłówku, podczas której upamiętniono bohaterską walkę polskiej wsi, poprzedziła Msza Święta koncelebrowana w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP oraz złożenie kwiatów pod tablicą symbolizującą strajk chłopski w historycznym gmachu Banku Ludowego w Inowrocławiu.
Dziękuję Społecznemu Komitetowi Upamiętnienia za wspólne przygotowanie dzisiejszych wydarzeń. Dziękuję wszystkim uczestnikom uroczystości, za to, że trwacie na straży pamięci o wydarzeniach sprzed 42 lat. To także nasz obowiązek, ludzi, którzy należą do następnych pokoleń
– podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
W uroczystościach uczestniczyli również m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji zrzeszających rolników. List do uczestników uroczystości skierowała Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka.