W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej

02.09.2024

Uroczyste Obchody 85. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej w Bydgoszczy. 1 września mieszkańcy Bydgoszczy i regionu wraz z przedstawicielami władz, wojska i instytucji publicznych uczcili 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wojsko na Obchodach 85. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej w Bydgoszczy

W imieniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla, dr Sławomir Łaniecki, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Dziedzictwa Historycznego uczestniczył w uroczystości złożenia wieńców na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności, gdzie oddano hołd poległym i zapalono znicze m.in. na symbolicznych mogiłach byłych prezydentów Bydgoszczy, Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego. Wziął on rówinież udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Garnizonowym. 

Następnie udano się pod Pomnik Walki Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Polska, jako pierwszy kraj stawiający opór nazistowskiemu najeźdźcy zapisała się złotymi zgłoskami w historii wolnego świata. Na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, szczególnie w Borach Tucholskich i na Przedmościu Bydgoskim, w pierwszych dniach wojny toczyły się najcięższe walki z Niemcami. Mimo, że Armia "Pomorze" musiała opuścić swoje pozycje, wybrzeże polskiego Bałtyku broniło się jeszcze przez kilka tygodni. Na ziemiach zajętych przez wroga okupant rozpoczął terror. Proszę Was wszystkich bądźcie ambasadorami pokoju w codziennym życiu. Niech pamięć o ofiarach wojny będzie dla nas motywacją do budowania lepszego świata - świata dialogu, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka 

 - zwracał się podczas uroczystości do zebranych Wicewojewoda Michał Koniuch.

Zastępca Prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz w swoich słowach również podkreślił tragedię II wojny światowej, która dotknęła miliony ludzi na całym świecie.

1 września 1939 roku stanowi jedną z najbardziej bolesnych dat naszej współczesnej historii. Najpierw dla Polek i Polaków, a później dla setek milionów ludzi zamieszkujących najbardziej odległe zakątki globu rozpoczął się mroczny czas, który całkowicie zmienił znany ówczesnym świat. W ciągu sześciu lat tej okrutnej wojny zginęło ponad sześćdziesiąt milionów ludzi. Wielu zostało uwięzionych, represjonowanych lub zmuszonych do niewolniczej pracy   mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy

- mówił Mirosław Kozłowicz.

Po oficjalnej uroczystości mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia filmów o tematyce wojennej - "Jutro idziemy do kina" i "Pianista".

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem reprezentacji województwa kujawsko-pomorskiego odbywały się także poza Bydgoszczą. Dr Sławomir Łaniecki, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Dziedzictwa Historycznego, reprezentując województwo kujawsko-pomorskie, uczestniczył w Gdańsku oraz na Westerplatte w państwowych obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w uroczystości oddania hołdu w ostatniej drodze bohatera wojennego, obrońcy polskości Gdańska i Pomorza, płk. dypl. Wincentego Sobocińskiego. W godzinach popołudniowych 1 września urna z prochami płk. Sobocińskiego spoczęła w rodzinnym grobie we wsi Murzynno nieopodal Gniewkowa. W uroczystości tej uczestniczyli Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling oraz Sławomir Łaniecki.

Na zaproszenie Szefa Urzędu do Spraw Kombatanckich i Osób Represjonowanych Lecha Parella, w uroczystościach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, uczestniczyli przedstawiciele Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim – Danuta Marta Jadczak, Jadwiga Kliniewska, Włodzimierz Nekanda-Trepka oraz Danuta Kołodziejska. Uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}