W Bydgoszczy odbyło się I Forum Koordynatorów ds. Dostępności Urzędów Wojewódzkich
20.09.2022
Spotkanie poświęcone dostępności urzędów wojewódzkich dla osób o szczególnych potrzebach zgromadziło specjalistów z całej Polski. Przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka
Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając forum i dziękując Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu za inicjatywę zorganizowania tego wydarzenia, podkreśliła, iż jest to bardzo ważne spotkanie. Forum odbyło się bowiem w dwa lata po tym jak obowiązują przepisy ustawy, zobowiązującej takie instytucje jak urzędy wojewódzkie do powołania koordynatorów ds. dostępności.
To dobry moment, aby otworzyć dyskusję na temat doświadczeń związanych z tą jeszcze nową funkcją. Mam przekonanie, że dialog w gronie osób zajmujących się na co dzień dostępnością w podmiotach publicznych, może przynieść jedynie korzyści dla profesjonalizacji usług jakie te podmioty świadczą i ich uwrażliwienia na drugiego człowieka. Tak, aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka. Takie spotkanie to także działanie budujące współpracę, która jest niezbędna
– mówiła Minister Jarosińska-Jedynak.
Nowa winda, pętle indukcyjne…
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na fakt, że forum odbywa się w wyjątkowym miejscu – bo w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. To tutaj, ponad 40 lat temu, przedstawiciele Solidarności stanęli w obronie związkowych postulatów i to tutaj rozpoczął się ważny proces walki z ówczesnym reżimem.
Reprezentant rządu w terenie mówił m.in. o inwestycjach poprawiających dostępność urzędu, które już zostały zrealizowane. Przede wszystkim mowa o windzie, dzięki której np. osoby poruszające się na wózku mają możliwość dotrzeć na każde piętro budynku przy ul. Jagiellońskiej. I choć planowane są kolejne konieczne do wykonania zadania, to warto podkreślić, iż m.in. pętle indukcyjne, czy wybudowanie nowego połączenia foyer z salą konferencyjną, to inwestycje, z których już teraz korzystają mieszkańcy województwa.
Dobre praktyki oraz innowacje
Wykład otwierający forum, zatytułowany „Dostępność Plus – szanse, możliwości, zagrożenia”, zaprezentowała Magdalena Olszewska, Naczelnik Wydziału Dostępności Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dobrymi praktykami z działań koordynatorów podzielili się: Beata Goraj (Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu), Aleksandra Fąfara (Lubuski Urząd Wojewódki w Gorzowie Wielkopolskim), Małgorzata Kołodzieczyk (Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi), Mariola Duraj-Majda (Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie). O specyfice studiów podyplomowych z zarządzania dostępnością na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiedziała kierownik tych studiów Małgorzata Sikora.
Po części plenarnej, uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się w Centrum Innowacji UKW, z najnowszymi zdobyczami techniki służącymi poprawie dostępności.