W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Toruniu zainaugurowano Światowy Kongres Kopernikański

19.02.2023

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika rozpoczął się w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański, w którym uczestniczy pięciu laureatów Narody Nobla, kilkuset badaczy i gości z całego świata.


Grapa ludzi w sali konferencyjnej

W Katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wojciecha Polaka - metropolity gnieźnieńskiego, Prymasa Polski. Tuż przed uroczystą inauguracją kongresu, w Kaplicy Kopernikowskiej dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, następnie orszak akademicki przeszedł na Rynek Staromiejski. Minister Anna Gembicka i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

 

Wielkie święto całej nauki

W trakcie inauguracji, która zbiegła się ze Świętem Uczelni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odczytała minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP:

(…) Warto, aby ten który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, był stale obecny w świadomości Polaków jako człowiek, który swoją inwencją, odwagą i wytrwałą pracą, osiągnął rzeczy wielkie. W tym roku Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest jednocześnie wielkim świętem całej nauki polskiej. Wyjątkowy kopernikański jubileusz jest sposobnością, aby podkreślić, że sukcesy polskich uczonych oraz rozwój krajowych placówek akademickich i badawczo-rozwojowych są filarami pomyślności, bezpieczeństwa i dostatku naszego Narodu. Oznacza to, że sfera ta powinna się cieszyć szczególnym wsparciem państwa i całej wspólnoty obywatelskiej. Wyrazem tej troski jest utworzenie Akademii Kopernikańskiej. Cieszę się, że moja inicjatywa ustawodawcza dotycząca jej powołania, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, już wkrótce stanie się faktem

– napisał prezydent.

Światowy Kongres Kopernikański to wielki pomnik Mikołaja Kopernika, płaszczyzna do debat ekonomistów, szefów banków centralnych poszczególnych państw europejskich, noblistów oraz uczonych z całego świata. Wydarzenie ma podkreślić rolę Polski nie tylko w przeszłości, ale przede wszystkim w przyszłości

– mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysła Czarnek.

List Premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników kongresu odczytał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz:

(…) Bez wątpienia Światowy Kongres Kopernikański to wydarzenie zwracające naszą uwagę ku rzeczom, o których sam jego bohater pisał, że są tymi, które „nade wszystko zasługują, żeby im się poświęcić i oddać z całą usilnością”. Dlatego jestem przekonany, że wydarzenie to, będzie wspaniałą okazją do ponownego spotkania z dziełem genialnego uczonego, stanie się również forum owocnej wymiany myśli, bogatym w inspirujące spotkania

– napisał premier.

 

Akademia Kopernikańska

Centralnym wydarzeniem pierwszego dnia kongresu było wręczenie powołań dla Sekretarza Generalnego oraz członków izb Akademii Kopernikańskiej. Akademia Kopernikańska jest instytucją, która będzie integrowała polskich naukowców z całego świata oraz wspierała ich działania naukowe. Jej podstawowym celem jest realizacja Narodowego Programu Kopernikańskiego, którego założeniem jest wzmocnienie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Akademią będą kierować naukowcy z całego świata, co ułatwi realizację podstawowego celu nowej instytucji, jakim jest umiędzynarodowienie polskiej nauki. Akademia będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej. Na stanowisko Sekretarza Akademii został powołany prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski. 

Z okazji Dnia Nauki Polskiej minister Przemysław Czarnek wręczył nagrody wybitnym uczonym reprezentującym różne dziedziny nauki. Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.

Patronat Honorowy nad kongresem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorami kongresu są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN.

 

Szczegółowe informacje na temat Akademii Kopernikańskiej i kongresu - https://akademiakopernikanska.gov.pl/swiatowy-kongres-kopernikanski/

 

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}