Wielospecjalistyczny Szpital Miejski został przekazany Politechnice Bydgoskiej
08.11.2024
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski, w obecności Wojewody Michała Sztybla, podpisali umowę o przekazaniu przez miasto Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej. Od teraz placówka będzie zarządzana przez uczelnię, która w tym roku uruchomiła Wydział Medyczny.
Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej powstał 1 grudnia 2023 roku, a już w październiku br. uczelnia przeprowadziła rekrutację na I rok studiów na kierunku lekarskim. Spośród 847 kandydatów wyłoniono 60 studentów, którzy rozpoczęli naukę na bydgoskiej uczelni.
Zgodę na przekazanie szpitala uczelni wyrazili bydgoscy radni, którzy zdecydowali o przekazaniu placówki Politechnice Bydgoskiej w formie darowizny. Podpisanie dzisiejszego dokumentu wymagało także zgody Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dzięki wspólnej pracy i determinacji udało nam się osiągnąć cel, który wydawał się trudny. To dowód na to, że współpraca przynosi najlepsze efekty. Chciałbym pogratulować determinacji Rektorowi, władzom uczelni i Panu Prezydentowi, Radzie Miasta oraz wszystkim osobom, które współpracowały przy tym projekcie
- mówił Wojewoda Michał Sztybel, który nawiązał również do nowo otwartego Centrum Chirurgii Robotycznej:
Kilka dni temu byliśmy na otwarciu Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii. To oznacza, że medycy mogą, a nawet powinni uczyć się na PBŚ. Nie poradzą sobie bez wiedzy technicznej, przygotowania i bez widzenia tego, co będzie działo się w przyszłości wokół nas.
Prezydent Bruski zapewnił, że przekazuje uczelni szpital w dobrej kondycji finansowej i podkreślał, że jest on kluczowy w kształceniu lekarzy na Politechnice.
To bardzo ważny moment dla naszego miasta. Cieszę się, że udało się zebrać zespół ludzi, którzy podjęli się wyzwania i uwierzyli w ten projekt. Dzięki temu zapadły decyzje, które pozwolą młodym ludziom kształcić się na kierunku medycznym
- mówił.
Rektor prof. Marek Adamski podkreślał, że jest to bardzo istotny dzień w dziejach Politechniki Bydgoskiej, a decyzja o utworzeniu kierunku lekarskiego była bardzo przemyślana.
W historii każdej instytucji są wydarzenia ważne i bardzo ważne. Podpisanie tej umowy z Miastem jest dla nas wydarzeniem bardzo ważnym. Dzięki życzliwości, Politechnika będzie mogła zrealizować kolejny cel, jakim jest kształcenie lekarzy. Szpital Miejski będzie kluczowym elementem, ale oczywiście nie jest jedyną placówką, w której kształcić się będą przyszli lekarze. Mamy podpisane też porozumienia z innymi szpitalami
- mówił.
Podczas podpisania umowy Wojewoda przekazał również informację dotyczącą współpracy z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym:
Jestem po rozmowach z Komendantem placówki. Dotychczas miała ona umowę zarówno
z Politechniką Bydgoską, jak i z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, prowadzoną przez fundację Lux Veritatis. Informacja jest taka – Szpital Wojskowy skupi się na współpracy z Politechniką, a umowa z drugą uczelnią została wypowiedziana.
Z początkiem roku akademickiego otwarto zmodernizowane prosektorium w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego. Po generalnym remoncie obiekt wyposażony został w nowoczesny sprzęt. Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.