Wizyta Ministra Stanisława Wziątka w temacie sytuacji w zakładach o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności Polski
18.11.2024
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisława Wziątka, Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Piotra Hemmerlinga oraz Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Bala. Konferencja została poświęcona sytuacji w zakładach o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności Polski znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Minister Stanisław Wziątek rozpoczął konferencję od podkreślenia strategicznego znaczenia Bydgoszczy:
Bydgoszcz jest jednym ze strategicznych miast w Polsce na mapie bezpieczeństwa naszego kraju, dlatego też moją powinnością jest być tutaj i zapoznać się ze wszystkimi uwarunkowaniami rozwoju firm zbrojeniowych, ale także sprawdzić jak funkcjonują instytucje wojska, które spełniają bardzo ważną rolę w obsłudze zarówno mieszkańców jak i byłych żołnierzy Wojska Polskiego.
Minister odwołał się do swojej wcześniejszej wizyty w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy i programu „Orlik”, który powinien być zrealizowany jeszcze w tym roku, a następnie nawiązał do Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” w Bydgoszczy, które są największym w Europie i jednym z największych na świecie producentów trotylu i materiałów wybuchowych.
Przedsiębiorstwa z branży wojskowej maja dla nas strategiczne i kluczowe znaczenie. Te przedsiębiorstwa mogą odgrywać ogromną rolę w zakresie działań związanych, przede wszystkim z produkcją amunicji wielkokalibrowej. I dlatego też, zwłaszcza do Nitro-chemu, musimy doprowadzić infrastrukturę komunikacyjną, drogową i przygotować wszystkie porozumienia, aby ten potencjał był pełniej wykorzystywany dla potrzeb polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa.
- mówił Minister.
Równie ważnym elementem bezpieczeństwa z punktu widzenia MON jest również Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, który jest główną instytucją, zaopatrującą wojsko we wszystko, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania, a także jest realizatorem programu „Szpej”, który zapewnia najwyższej jakości wyposażenie indywidualne polskiego żołnierza.
Jestem przekonany, że IWSZ stanie na wysokości zadania i przygotuje zamówienia, które będzie można zrealizować w polskich firmach, które będą dostarczały pełne umundurowanie i indywidualne wyposażenie dla żołnierza. Nie można zapomnieć, że IWSZ zwiększa także potencjał rynku pracy, zarówno w Bydgoszczy jak i w całym województwie kujawsko-pomorskim. Wojsko staje się jednym z najpoważniejszych pracodawców i wierzę, że jest to pracodawca sprawdzony, wiarygodny i taki, który gwarantuje perspektywę rozwoju.
Minister zapowiedział zwiększenie liczebności wojska. Aktualny stan sił zbrojnych wynosi około 205 tys. żołnierzy. W przyszłym roku będzie to 238 tys. żołnierzy.
Jestem przekonany, że dużo młodych osób będzie mogło znaleźć swoją szansę na aktywność z jednej strony zawodową, ale przede wszystkim na wyrażanie swojego patriotyzmu i zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju poprzez dobrze przygotowaną służbę wojskową.
Obecny na konferencji Wicewojewoda Piotr Hemmerling wyraził wielka wdzięczność za zainteresowanie problemami związanymi z bezpieczeństwem kraju i chęcią ich rozwiązywania przez Ministerstwo Obrony Narodowej na bieżąco.
Bydgoszcz i Toruń to bardzo duże garnizony, a wojsko stanowi element funkcjonowania gospodarki i wszystkich dziedzin życia, jeśli chodzi o rozwój naszego województwa. Stąd wdzięczność moja i Pana Wojewody za permanentne zainteresowanie wszystkim tym, co dzieje się wokół zakładów ważnych dla funkcjonowania przemysłu obronnego. W tych zakładach pracuje bardzo dużo ludzi i stanowi to bardzo ważny element rozwoju.
Podczas dzisiejszej wizyty Minister Stanisław Wziątek spotkał się także z Wojewodą Michałem Sztyblem i Wicewojewodą Piotrem Hemmerlingiem. Rozmawiano o możliwościach, z punktu widzenia regionalnego, zwiększenia bezpieczeństwa, a przede wszystkim zwiększenia możliwości i efektywności firm, które współpracują z Ministerstwem Obrony Narodowej.
Minister spotkał się także z pracownikami Wojskowego Biura Emerytalnego, podkreślając, że zależy mu na tym, aby byli żołnierze Wojska Polskiego, byli dobrze obsługiwani i aby wszystko to, co się wiąże z ich potrzebami było realizowane sprawnie i skutecznie.
Nie zabrakło również wizyty w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które wpływa na popularyzację idei bezpieczeństwa i wzbudza w społeczeństwie poczucie patriotyzmu.